"Polska rodzina" na nowej monecie NBP. Adam Glapiński przekonuje: Świetna na prezent dla dzieci

Prezes NBP Adam Glapiński przedstawił nową, srebrną monetę kolekcjonerską "W Polskę wierzę -Polska rodzina". - Wskazujemy, że zdrowe są społeczeństwa, gdzie są silne rodziny. Zdrowe i bogate. A nieszczęśliwe te, gdzie następuje rozpad rodzin i gdzie dzieci nie ma - stwierdził.

W środę 10 maja Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu nową monetę kolekcjonerską "W Polskę wierzę - Polska rodzina". Jak poinformowano, inauguruje ona nową serię poświęconą Polsce - jej znaczeniu w życiu Polek i Polaków. Rewers monety przedstawia rodzinę w stylistyce dziecięcego rysunku. Na awersie nad sylwetkami rodziców z dziećmi umieszczono symbolicznie przedstawiony dach domu w kolorach polskiej flagi.

Zobacz wideo Wojciechowski: Nie mamy dziś właściwej polityki pieniężnej

Nowa moneta poświęcona Polsce. Glapiński: Świetna na prezent dla dzieci

- Wczoraj miała miejsce premiera naszej nowej monety, "dziecinnej monety". Jest wydana specjalnie w związku z tym, że ten styl bajkowy, jak to my nazywamy, wydajemy w okresie komunijnym. Te monety świetnie nadają się na prezenty w rodzinach, dla dzieci - przekonywał na czwartkowej konferencji szef NBP Adam Glapiński. Moneta o nominale 10 zł jest wykonana ze srebra, ma średnicę 32 mm i masę 14,14 g. Zostanie wyemitowana w nakładzie do 10 tys. sztuk i będzie dostępna w cenie 220 zł.

Adam Glapiński wspomniał, że NBP będzie wydawać monety "podkreślające znaczenie rodziny jako podstawowej komórki społeczeństwa". - Wskazujemy, że zdrowe są społeczeństwa, gdzie są silne rodziny. Zdrowe i bogate. A nieszczęśliwe te, gdzie następuje rozpad rodzin i gdzie dzieci nie ma - powiedział prezes NBP.

- Ostatnie deklaracje polskich kobiet w wieku prokreacyjnym są chyba takie, że około 30 proc. z nich rozważa posiadanie dziecka. Tak to wygląda, jest to trend, który występuje we wszystkich krajach zachodnich, towarzyszy wzrostowi zamożności, stylowi życia współczesnego. Ale oczywiście nie ma przyszłości żadne społeczeństwo, które się nie rozwija także w sensie biologicznym - stwierdził.

Kolejna emisja jest zaplanowana na 22 maja 2023 r. Tego dnia Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu okolicznościową monetę pięciozłotową z serii "Odkryj Polskę" - "Kanał Żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną".

Więcej o: