Darmowe autostrady już wkrótce. Minister podał bliską datę. "Niestety, nie wszystkie są państwowe"

Już od 1 lipca państwowe autostrady miałyby być darmowe. Przynajmniej taką nadzieję ma minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Potem rząd chce "ulżyć kierowcom, którzy muszą słono płacić za przejazd autostradami koncesyjnymi".
Zobacz wideo To nie USA, to autostrada A4. Pościg za kierowcą, który ukradł alkohol. I nie tylko pił

- Wzrost ruchu na autostradach, który nastąpi po zniesieniu opłat, to bezpieczniejsze drogi alternatywne - mówił w środę minister infrastruktury Andrzej Adamczyk na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Wyraził nadzieję, że już 1 lipca opłaty za przejazd krajowymi autostradami będą mogły zostać zniesione.

Darmowe autostrady w Polsce. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk: Chcemy ulżyć kierowcom

- Dzisiaj projekt dotyczy przejazdu autostradami zarządzanymi przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w imieniu rządu. To A2 Stryków - Konin, to jest autostrada o długości 99 km, oraz A4 Wrocław - Sośnica - wyjaśniał minister Adamczyk. Szef resortu infrastruktury zaznaczył, że zbyt duże obciążenie równoległych do autostrad dróg stanowi potencjalne niebezpieczeństwo i zwiększa ryzyko wypadków drogowych. - Zniesienie opłat na stałe powoduje, że zmieni się koszt utrzymania dróg równoległych. Chcemy, żeby autostrady były tym głównym korytarzem komunikacyjnym dla samochodów osobowych, ale również i ciężarowych - mówił Adamczyk. Dodał, że w planach jest także kolejny projekt, który umożliwi zniesienie opłat na odcinkach koncesjonowanych.

Obecnie kierowcy mają w Polsce do dyspozycji 1800 km autostrad. Opłaty są pobierane na odcinakach A2 Stryków - Konin i A4 Wrocław - Sośnica zarządzanych przez GDDKiA o łącznej długości 261 km. Tu opłaty wynoszą 10 gr/km od samochodów osobowych i 5 gr/km od motocykli. Natomiast odcinki płatnych autostrad zarządzanych przez koncesjonariuszy: A1 Gdańsk - Toruń, A2 Konin - Nowy Tomyśl - Świecko oraz A4 Katowice - Kraków mają łącznie 469 km długości. - Kolejnym krokiem będzie podjęcie działań na rzecz ulżenia kierowcom, którzy muszą słono płacić za przejazd autostradami koncesyjnymi, bo niestety nie wszystkie autostrady są państwowe. Poprzednie rządy oddały w prywatne ręce zarządzanie tymi trasami. Z perspektywy czasu jasno widać, że nie była to dobra decyzja - dodał Adamczyk.

Darmowe autostrady. Rząd przyjął projekt ustawy

Premier Mateusz Morawiecki przekazał w środę, że rząd przyjął dziś podczas posiedzenia projekt ustawy wprowadzającej darmowe przejazdy polskimi autostradami. Jak tłumaczył szef rządu, darmowe autostrady przełożą się na większe oszczędności Polaków, poprawę stanu środowiska naturalnego i poprawę bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy. Zniesienie opłat za przejazd autostradami to jeden z trzech konkretów programu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości, ogłoszonych w sobotę przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Więcej o: