CPK poszukuje wykonawców, którzy przez najbliższe osiem lat zrealizują prace przygotowawcze przy budowie dwóch kluczowych części kolejowego "igreka", czyli linii Kolei Dużych Prędkości Warszawa - Łódź i Łódź - Wrocław. Łącznie to ponad 340 kilometrów kolejowych tras, na których pociągi mają rozpędzać się do 250 kilometrów na godzinę.
Przetargi dotyczą trzech obszarów: robót rozbiórkowych wraz z pracami towarzyszącymi, rozpoznania podłoża budowlanego oraz wycinki drzew, krzewów i prac porządkowych. W ramach pierwszego, ogłoszonego właśnie postępowania na prace rozbiórkowe, CPK podpisze umowę łącznie z 30 wykonawcami. Oferty można składać do 23 czerwca. Dwa następne przetargi - na rozpoznanie geologiczne i wycinki drzew - zostaną ogłoszone w ciągu najbliższych dni. Powinny wyłonić odpowiednio: 15 i 30 oferentów. Zakładana maksymalna wartość tych trzech kontraktów to łącznie 280 milionów złotych.
Spółka CPK ma już wybrane warianty inwestorskie, czyli preferowane przebiegi, dla pięciu odcinków Kolei Dużych Prędkości: 140 kilometrów między Warszawą, CPK i Łodzią, 200 kilometrów między Łodzią, Sieradzem i Wrocławiem i 155 kilometrów między Sieradzem i Poznaniem, a także 40 kilometrów na Podkarpaciu - z Łętowni do Rzeszowa i 70 kilometrów na Śląsku - między Katowicami i czeską Ostrawą.
Wcześniej spółka odpowiedzialna za budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego ogłosiła przetarg na projekt wieży kontrolnej w Porcie Lotniczym Solidarność. Oferty można składać do 6 czerwca. Ma to być najwyższy tego typu budynek w Polsce. Plany przewidują, że wieża kontroli lotów będzie budynkiem wysokościowym. Jej głównym elementem będzie sala operacyjna kontrolerów 90 metrów nad płytą lotniska. Jak wynika z założeń projektowych, maksymalna wysokość obiektu to 105 metrów. Precyzyjną wysokość budynku określą między innymi analizy widoczności, które zostaną przeprowadzone w początkowej fazie projektowania. Zgodnie z zakładanym harmonogramem wstępne wizualizacje wieży kontroli lotów projektant powinien przedstawić w I kwartale 2024 roku.
Dotychczas najwyższym tego typu obiektem w Polsce jest oddana do użytku w 2019 roku 46-metrowa wieża na lotnisku Katowice Airport w Pyrzowicach. Ponad 45 metrów, ma wieża na krakowskim lotnisku Balice. Z kolei najwyższą wieżą kontroli ruchu lotniczego na świecie jest 136-metrowy obiekt na lotnisku Dżudda w Arabii Saudyjskiej. Centralny Port Komunikacyjny ma zostać uruchomiony w 2028 roku. Z kolei komponent kolejowy CPK, czyli sieć szybkich połączeń z całej Polski do portu lotniczego w Baranowie, ma być gotowa do 2034 roku.