Alternatywa dla tanich lotów. Ruszyły pierwsze nocne pociągi z Brukseli do Berlina. Wiemy, po ile bilety

Spółka European Sleeper uruchomiła pierwsze nocne pociągi z Brukseli do Berlina. W niedalekiej przyszłości - z pomocą Komisji Europejskiej - podobne pociągi będą mogły jeździć również do Barcelony.
Zobacz wideo "Nie zastanawiamy się, jak koszulka za 30 zł wpływa na środowisko"

Pierwszy pociąg z Brukseli do Berlina wyruszy w czwartek wieczorem. Wiadomo już, że nocny pociąg będzie kursował trzy razy w tygodniu - w poniedziałki, środy i piątki będzie wyjeżdżał o godz. 19:22, a do Berlina dotrze na drugi dzień o godz. 6:48. Natomiast odjazdy z Berlina zaplanowane są na niedzielę, wtorek i czwartek na godz. 22:56 z przyjazdem do Brukseli na godz. 6:48 dnia następnego. Nocny pociąg przejeżdża przez Amsterdam, Rotterdam i Antwerpię. Według informacji na stronie przewoźnika za przejazd w wersji budżetowej dla jednej osoby zapłacimy od 129 euro za miejsce siedzące. W wersji komfort, gdzie oprócz łóżka dostaniemy także śniadanie, koszt przejazdu dla jednej osoby wzrasta do 179 euro.

Nocne pociągi z Brukseli do Berlina to dopiero początek

Spółka European Sleeper planuje uruchomić kolejne połączenia w przyszłości. Obecnie stara się pozyskać pieniądze dla nocnego kursu z Brukseli do Barcelony. - To jeden z obszarów, w których Komisja Europejska może pomóc - powiedział Chris Engelsman, współzałożyciel European Sleeper, cytowany przez "Politico". Wyjaśnił, że nocne pociągi do Barcelony (przez Brukselę) mogą ruszyć w 2025 lub 2026 roku. Engelsman ocenił, że koleje mogą stanowić ekologiczną alternatywę dla tanich lotów.

Komisja Europejska wesprze nocne pociągi spółki European Sleeper

Komisja Europejska w styczniu 2023 r. powiadomiła, że wesprze dziesięć istniejących lub powstających projektów kolejowych, w tym projekt nocnych pociągów spółki European Sleeper i jej plan uruchomienia kursów z Brukseli do Barcelony. - Podczas gdy popyt na zieloną mobilność rośnie, potrzebujemy, aby rynek kolejowy reagował znacznie lepiej i szybciej, zwłaszcza w przypadku długich i transgranicznych podróży - mówiła Adina Valean, europejska komisarz ds. transportu, cytowana w komunikacie.

Więcej o: