Nowe świadczenie przyjęte przez Sejm. Wybrani przez rząd będą dostawać po 300 zł

Premier Mateusz Morawiecki jest bliżej spełnienia obietnicy, którą usłyszeli od niego sołtysi. Sejm przyjął bowiem ustawę, która przewiduje 300 zł dodatku do emerytury, dla osób, które sprawowały tę funkcję przez wskazany w przepisach czas.

Sejm przyjął ustawę o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa. Posłowie zagłosowali nad poprawkami zgłoszonymi przez Senat. Sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego Polityki Regionalnej wnosiła o odrzucenie czterech senackich poprawek i przyjęcie trzech z nich.

Zgodnie z ustawą dodatek miesięczny 300 złotych do emerytury będzie przysługiwał osobie, która pełniła tę funkcję przez co najmniej 8 lat. Przepisy mają wejść w życie 1 lipca. Rząd przyjmując ustawę stwierdził, że chce w ten sposób docenić pracę sołtysów, którzy poza swoją główną aktywnością zawodową wykonują zadania społecznie - organizują zebrania wiejskie i wykonują ich uchwały, zarządzają mieniem komunalnym i gminnym oraz organizują życie społeczno-kulturalne.

Zobacz wideo Marlena Marląg po konwencji PiS

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie nowego świadczenia na początku kwietnia.  "Jeszcze w tym roku wprowadzimy dodatek dla wszystkich sołtysów i sołtysek, którzy osiągnęli wiek emerytalny, a którzy swą funkcję pełnili przez co najmniej 10 lat" - mówił. Szef rządu tłumaczył, że "ten dodatek to taka szczególna forma, w jakiej państwo chce się zrewanżować, odwdzięczyć wieloletnim sołtysom, którzy często angażowali się na wielu polach na rzecz swojej małej wspólnoty". Premier Morawiecki przypomniał, że sołtysi za swoją funkcję nie pobierają wynagrodzenia, a są niezwykle ważni dla społeczności lokalnych. "Sołtysi poświęcają swój czas, zdolności, wysiłek na rzecz sąsiadów i na rzecz swojego otoczenia. 

Mateusz Morawiecki o sołtysach: Wiemy ile dobrego robią dla mieszkańców

"Chcemy jako państwo wyciągnąć pomocną dłoń dla tych, którzy są najbardziej aktywni na terenie wsi, jesteśmy im za to wdzięczni - wiemy ile dobrego robią dla mieszkańców". Projekt ustawy przewiduje możliwość przyznania świadczenia pieniężnego z tytułu pełnienia funkcji sołtysa, przyjęto wymóg pełnienia funkcji przez co najmniej dwie kadencje, kolejnym kryterium otrzymania świadczenia ma być wiek uprawniający do jego otrzymania: proponuje się w przypadku kobiet 60 lat, a mężczyzn oraz 65 lat. Świadczenie będzie wypłacane przez KRUS na wniosek osoby uprawnionej.

"Studia Biznes" i "Zielonego poranka" możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: