Emerytura Joanny Senyszyn robi wrażenie. Posłanka doradza, co robić, żeby świadczenie było wyższe

- Pracowałam łącznie 47 lat. Często na dwóch uczelniach i w nadgodzinach - mówi prof. Joanna Senyszyn, która w zeszłym roku otrzymała emeryturę wynoszącą prawie 170 tys. zł. Polityczka przekonuje, że każdy może otrzymywać takie świadczenie, należy jednak pamiętać o kilku zasadach.

Posłanka lewicy prof. Joanna Senyszyn otrzymuje jedną z największych emerytur w środowisku politycznym. W zeszłym roku otrzymała polską emeryturę w kwocie prawie 170 tys. zł. Przewodnicząca Koła Parlamentarnego Lewicy Demokratycznej pobiera również świadczenie z Parlamentu Europejskiego - to niespełna 20 tys. euro.

Zobacz wideo Ludzie nadal unikają PPK? "Chcemy pokazać Polakom, że to są ich prywatne oszczędności"

Posłanka Joanna Senyszyn otrzymuje pokaźną emeryturę. Doradza, jak dostać większe świadczenie

Według posłanki tak wysoka emerytura wynika jedynie z długiego czasu pracy. - Pracowałam łącznie 47 lat. Często na dwóch uczelniach i w nadgodzinach. Wszystkie wynagrodzenia były ozusowane, wiec zebrało się dużo składek - przekazała Joanna Senyszyn w rozmowie z Onetem. Na emeryturę Senyszyn przeszła w wieku 70 lat, dzięki czemu jej świadczenie się podwoiło - z 6 tys. wzrosło do 13 tys. złotych.

- Kobieta żyje średnio w Polsce około 82 lata. I gdybym przeszła na emeryturę w wieku 60 lat, to by mi te składki podzielono na 22 lata, bo tyle brakowałoby mi do wieku 82 lat. Ponieważ na emeryturę przeszłam w wieku 70 lat, to 10 lat dłużej odprowadzałam składki do ZUS - mówiła posłanka. Podkreśliła również, że zapracowała na taką emeryturę. Według posłanki, każdy, kto może sobie na to pozwolić, powinien później przejść na emeryturę, ponieważ będzie to miało wpływ na późniejszą wysokość świadczenia.

Druga emerytura z Parlamentu Europejskiego. Kto ją dostaje?

Joanna Senyszyn nie jest jedyną osobą, która pobiera dwie emerytury. Poseł PSL Czesław Siekierski, który był europarlamentarzystą w latach 2004-2019 otrzymuje około 3 tys. 122 euro (około 14,6 tys. zł emerytury z Parlamentu Europejskiego, a także polską emeryturę w wysokości blisko 3,5 tys. zł brutto miesięcznie).


Janusz Korwin-Mikke, który był europosłem w latach 2015-2019 otrzymuje około 13 tys. 804 euro emerytury rocznie, co daje około 5,3 tys. zł miesięcznie. On również może liczyć na świadczenie z ZUS. W 2020 r. poseł otrzymywał w sumie około 15 tys. 400 zł brutto miesięcznie - przekazał "Fakt". Dwie emerytury dostają również m.in. Tadeusz Cymański, Czesław Hoc, Bolesław Piecha czy Bogusław Sonik.

Więcej o: