Tyle kosztuje prywatny raj. Oto 5 najdroższych wysp świata, które są na sprzedaż. Co oferują?

Dziś już raczej niemożliwe jest odkrycie nowej wyspy i wzięcie jej we władanie. Ludzie zdołali bowiem zająć niemal całą planetę. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wyspę kupić. No może poza zasobnością portfela. Te najdroższe potrafią kosztować niemało. Ile konkretnie trzeba wydać, by stać się posiadaczem jednej z najdroższych wysp świata? Sprawdzamy!

Zakup wyspy może okazać się całkiem niezłą inwestycją. Warto wówczas zwrócić się w stronę Finlandii, która ma najwięcej wysp na świecie - konkretnie ponad 180 tys. Jedną z nich, Rankki, w 2015 roku kupił Ismo Räte za 700 tys. euro. Po doprowadzeniu do wszystkich budynków ogrzewania i wyznaczeniu 100 działek pod sprzedaż Fin życzy sobie dziś za wyspę 7,9 mln euro. Jak twierdzi, zainteresowanie jest niemałe. Niecałe 10 mln to i tak kilkukrotnie mniej niż piąta najdroższa wyspa wystawiona sprzedaż. 

Ranking TOP 5 najdroższych wysp świata

Z okazji Międzynarodowego Dnia Oceanów obchodzonego 8 czerwca Oskar Sękowski z firmy Hreit zajmującej się nieruchomościami przygotował ranking pięciu najdroższych wysp wystawionych na sprzedaż. 

Na piątym miejscu znalazła się wyspa na Bahamach, położona 150 km od stolicy kraju, Nassau. Choć najtańsza w tym rankingu, zajmuje największą powierzchnię, bo 224 ha. Jej właściciel życzy sobie za nią 40 mln dol., czyli prawie 170 mln zł. "Znajduje się tu aż 14 plaż pokrytych białym piaskiem. Wyspa jest jednak na tyle różnorodna, że mieszczą się na niej nie tylko piaszczyste, ale i skaliste fragmenty wybrzeża, które przypominają małe klify. W jej centrum zlokalizowana jest natomiast budowla wzniesiona w latach 30. XX wieku. Jak można się dowiedzieć z ogłoszenia, wymaga remontu, ale to w niej zaklęty jest potencjał inwestycyjny tego miejsca. Na wyspę, póki co, można się dostać jedynie łodzią, ale istnieje możliwość zbudowania tutaj pasa startowego o długości 1,5 km, który z powodzeniem wykorzystywać mogą awionetki" - opisuję wyspę Sękowski. 

Piąta najdroższa wyspa świataPiąta najdroższa wyspa świata fot. christiesrealestate.com

Czwarte miejsce należy do kolejnej wyspy Bahamów. Crown Pigeon Island ma jedynie 4 hektary, ale kosztuje 44,5 mln dol. (190 mln zł). "Na obszarze wyspy znajdziemy aż trzy plaże pokryte białym piaskiem, łączące się z krystalicznie czystą wodą morską. Co ciekawe, w obrębie wyspy znajduje się obszar wyznaczony jako rezerwat żółwi morskich. Z wykorzystaniem czasu wolnego na wyspie nie powinniśmy mieć problemu. Znajdziemy na niej bowiem lasy tropikalne, klub plażowy, bar, miejsce do grillowania, a także port dla łodzi. Dodatkowo na wyspie mieszczą się również trzy wille oraz domki letniskowe z zapierającymi dech w piersiach widokami na lagunę" - pisze ekspert Hreit. 

Czwarta najdroższa wyspa świataCzwarta najdroższa wyspa świata fot. sothebysrealty.com

Trzecia najdroższa wyspa położona jest również w okolicy Morza Karaibskiego, ale bliżej jej do Florydy niż na Bahamy. Za 10 hektarów właściciel życzy sobie 95 mln dol. (około 400 mln zł). Znajdziemy na niej "willę z trzema sypialniami, do której przynależy dom dozorcy oraz dok, a także przystań z 20 stanowiskami przeznaczonymi dla jachtów. Dodatkowo w centrum wyspy zlokalizowane są korty tenisowe, które pełnią także rolę lądowiska dla helikopterów. Są tu także łowiska homarów. Dla rozrywki możemy skorzystać ze snorkelingu, nurkowania czy wędkarstwa sportowego" - opisuje wyspę analityk. 

Trzecia najdroższa wyspa świataTrzecia najdroższa wyspa świata fot. privateislandsonline.com

Dwie najdroższe wyspy to już koszt rzędu setek milionów dolarów. Miejsce drugie to wciąż niemal ten sam region świata, bo mowa o wybrzeżach Belize. Tamtejszą wyspę można kupić za 100 mln dol. (420 mln zł). "Znajdziemy tutaj rajskie, białe plaże. Wyspa porośnięta jest palmami kokosowymi. Niezapomnianych wrażeń dostarczają również otaczające wyspę turkusowe wody, w których podziwiać można rafę koralową. Na ponad 15-hektarowej wyspie znajdziemy nie tylko dzikie tereny, ale i zabudowania. Obecnie znajduje się tam sześć domów letniskowych, dwa doki dla łodzi oraz farma słoneczna" - pisze Oskar Sękowski. 

Druga najdroższa wyspa świataDruga najdroższa wyspa świata fot. privateislandsonline.com

Najdroższa wyspa świata nie leży jednak na Morzu Karaibskim, a u wybrzeży Tajlandii. Za Ranyai trzeba zapłacić 160 mln dol. czyli ponad 670 mln zł. "Ten położony w Azji morski raj znajduje się na wschód od największej tajskiej wyspy, czyli Phuket. Choć cena wydaje się zaporowa, to wydatek rekompensować mogą niezliczone zalety tego kawałka lądu położonego w akwenie Morza Andamańskiego. Mowa tutaj o rajskich plażach pokrytych białym piaskiem, czy bujnych, tropikalnych lasach. Wszystko to znajdziemy na 44 hektarach terenu, na który można dostać się łodzią bezpośrednio z miasta leżącego na wspomnianej wyspie Phuket" - opisuje ekspert nieruchomości. 

Najdroższa wyspa światNajdroższa wyspa świat fot. jamesedition.com

Więcej o: