Trudeau obiecał broń Zelenskiemu. "Kanada pozostaje niezłomna w zaangażowaniu na rzecz niepodległej Ukrainy"

- Kanada wysoko ceni determinację i odwagę narodu ukraińskiego i sił zbrojnych w obronie niepodległości - oświadczył premier Kanady Justin Trudeau, który przebywa z wizytą w Kijowie. Ukraina otrzyma nowy pakiet pomocy wojskowej.

Premier Kanady Justin Trudeau zapowiedział nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart 375 milionów dolarów. Przebywający w Kijowie szef kanadyjskiego rządu obiecał również przekazać Ukrainie zatrzymany w ubiegłym roku rosyjski samolot transportowy Antonow.

Zobacz wideo Pełczyńska-Nałęcz: Wysadzenie tamy na Dnieprze to katastrofa humanitarna

Nowy pakiet wsparcia przewiduje między innymi przekazanie Ukrainie 288 pocisków AIM-7 do obrony powietrznej. Ponadto Kanada przedłuży do roku 2026 wojskową misję szkoleniową, w ramach której w ciągu ostatnich ośmiu lat przeszkolono ponad 35 tysięcy ukraińskich żołnierzy. Kanadyjski rząd włączy się także w szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16.

Justin Trudeau w Kijoie. Ukraina "chroni bezpieczeństwo Europy"

Premier Kanady i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyjęli również wspólną deklarację, w której wezwali Rosję do natychmiastowego i bezwarunkowego wycofania się z terytorium Ukrainy.

"Kanada pozostaje niezłomna w swoim zaangażowaniu na rzecz niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową. Kanada wysoko ceni determinację i odwagę narodu ukraińskiego i sił zbrojnych w obronie niepodległości. Ich niezłomność i odwaga nie tylko chronią bezpieczeństwo Europy w obliczu ekspansjonistycznej polityki Rosji, ale także wzmacniają system międzynarodowy oparty na zasadach poszanowania prawa międzynarodowego" - czytamy w deklaracji podpisanej w Kijowie.

Justin Trudeau odniósł się również do wysadzenia tamy na Dnieprze określając to zdarzenie jako "bezpośredni skutek rosyjskiej agresji".


Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Kanady, powiedział, że wojska ukraińskie prowadzą zarówno akcje ofensywne, jak i defensywne, ale nie odmówił podania szczegółów prowadzonych działań.

Więcej o: