Po ukończeniu 60. roku życia seniorzy mogą skorzystać z wielu przysługujących im zniżek. Okazuje się, że z racji wieku przysługuje im wiele ulg, a czasem nawet są całkowicie zwolnieni z opłat. Jakie zniżki obwiązują seniorów?
Wszystkie osoby, które ukończyły 60 lat i pobierają emeryturę nie większą niż połowa przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, mogą zostać zwolnione z opłat za abonament RTV. Aby móc skorzystać z ulgi, należy przedstawić odpowiedni wniosek w punkcie Poczty Polskiej. Osoby, które ukończyły 60 lat, mogą wyrobić Ogólnopolską Kartę Seniora (karta jest wydawana przez Stowarzyszenie MANKO), która upoważnia do zniżek na terenie całego kraju. Obecnie honoruje ją około trzy tys. obiektów - każdy z nich zapewnia inną wielkość zniżki. Osoby uprawnione mogą z niej korzystać m.in. w obiektach sportowych, kinach, teatrach, sanatoriach, restauracjach czy muzeach.
Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny (60 lat w przypadku kobiet, 65 w przypadku mężczyzn), mogą wyrobić również legitymację emeryta i rencisty, która również zapewnia liczne ulgi. Dzięki niej seniorzy otrzymają 50 proc. zniżki na wyrobienie paszportu czy 37 proc. zniżki na dwa przejazdy pociągami PKP Intercity. Poza tym karta zapewnia ulgi w teatrach oraz kinach. Aby wyrobić kartę, wystarczy wypełnić formularz na stronie glosseniora.pl, zapłacić za wydanie karty (na rok - 35 zł, na dwa lata - 50 zł), a następnie wysłać zgłoszenie pod wskazany adres. Po kilku tygodniach karta powinna zostać dostarczona.
Seniorzy, którzy ukończyli 60 lat mogą również skorzystać ze zniżek na przejazdy pociągami POLREGIO, Szybką Koleją Miejską w Trójmieście, Łódzką Koleją Aglomeracyjną czy Kolejami Dolnośląskimi - w zależności od przewoźnika ulgi wynoszą od 10 do nawet 50 proc. Bardzo często ulgi dla seniorów obowiązują również w aptekach. Osoby, które ukończyły wymagany wiek (60 lat), mogą otrzymać nawet 10 proc. rabatu na wybrane medykamenty. Wystarczy jedynie spytać aptekarza o oferowane rabaty.
Osoby, które ukończyły 75 lat, mogą skorzystać z refundacji wybranych leków. W 2023 roku obowiązuje refundacja 2052 leków. Wykaz wszystkich refundowanych medykamentów jest stale aktualizowany. Seniorzy, którzy mają 75 lat, muszą posiadać tzw. receptę "S", która upoważnia do odbioru darmowych leków.
Ponadto osoby, które ukończyły 75. rok życia, nie muszą płacić abonamentu RTV. Są również zwolnione z opłaty za wyrobienie paszportu.