Stopy procentowe w górę. Europejski Bank Centralny podjął decyzję

Europejski Bank Centralny zdecydował na czwartkowym posiedzeniu, że podnosi stopy procentowe w strefie euro o 25 punktów bazowych, co jest zgodne z przewidywaniami ekspertów. Analitycy zwracają uwagę na prognozy dotyczące inflacji. Ta dalej ma rosnąć.

Stopy procentowe w strefie euro w górę. Główna stopa wzrośnie o 25 punktów bazowych - do 4,0 proc. To efekt decyzji, jaką w czwartek ogłosił Europejski Bank Centralny. Jest ona zbieżna z przewidywaniami ekspertów.

Europejski Bank Centralny podnosi stopy procentowe. Eksperci: Inflacja dalej może rosnąć

Europejski Bank Centralny w opublikowanym komunikacie wyjaśnił powody swojej decyzji. "Inflacja spada, zgodnie z przewidywaniami utrzyma się na zbyt wysokim poziomie" - czytamy w komunikacie. Rada Prezesów (najwyższy organ decyzyjny EBC) wyjaśnia też, że cel inflacyjny wynosi 2 proc., w związku z czym postanowiła podnieść "trzy podstawowe stopy procentowe EBC o 25 punktów bazowych". 

Eksperci mBank Research podkreślają, że EBC podniósł stopy procentowe do najwyższych poziomów od 2001 roku. "Stopa główna wynosi 4 proc. Zaskoczenia nie było, bo decyzja została w zasadzie zapowiedziana. Ale... projekcje podwyższyły inflację na 2025 rok (2,1 -> 2,2 proc.). Niby mało, ale to jednak sygnał na dalsze podwyżki.

Zobacz wideo

Do komunikatu EBC odnieśli się też eksperci bankowi. "Bez niespodzianki we Frankfurcie. Stopy procentowe w górę o 25 pb, komunikat zapowiada podążanie za napływającymi danymi makro" - piszą analitycy Pekao BP. 

Stopy procentowe w strefie Euro znów w górę. Jest decyzja EBC

Stopa refinansowana EBC i stopa depozytowa osiągnęły najwyższe wartości od roku ponad 20 lat. Warto też podkreślić, że centralny bank Europy nie zatrzymuje fali podwyżek - na początku maja stopy również zostały bowiem podniesione o 25 punktów bazowych.

Europejski Bank Centralny podobną decyzję może podjąć w najbliższej przyszłości. Zgodnie z ankietą przeprowadzoną wśród ekonomistów przez Agencję Reutera, EBC może podnieść stopy procentowe także w lipcu, ponieważ inflacja w strefie euro pozostaje "lepka". Co oznacza, że jest trudna do obniżenia. Eksperci podkreślają, że presja inflacyjna nie zmniejszyła się na tyle, aby bank mógł zatrzymać się już teraz. Po lipcu planowana jest jednak przerwa w podnoszeniu stóp procentowych do końca roku - prognozują analitycy. 

Amerykański bank centralny już taką przerwę w cyklu podwyżek stóp procentowych sobie zrobił. Fed zdecydował w środę wieczorem polskiego czasu o pozostawieniu stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych bez zmian. Utrzymuje je w przedziale 5,00-5,25 proc. Obniżki stóp procentowych w USA w tym roku są mało prawdopodobne, a nawet możliwe są dwie niewielkie podwyżki. Taki scenariusz zaskoczył rynki, a eksperci określili ruch Fed jako "jastrzębia pauza". W języku banków centralnych, jastrzębia polityka monetarna oznacza zwolenników wyższych stóp procentowych, w przeciwieństwie do gołębiej - podkreśla w swojej analizie Maria Mazurek

Inflacja w Polsce wciąż wysoka

Inflacja to problem globalny, który szczególnie dotkliwie odczuwają Polacy. Główny Urząd Statystyczny podał w czwartek, że inflacja w maju wyniosła 13 proc. rok do roku, co potwierdza tzw. szybki szacunek z końca poprzedniego miesiąca. Mimo to inflacja nadal jest znacznie wyższa, niż powinna.

Co podrażało? Żywność i napoje podrożały najmocniej - o 18,9 proc. Napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe są o 12,5 proc. droższe, niż przed rokiem, odzież i obuwie o 7,4 proc., użytkowanie mieszkania wzrosło natomiast o 16,1 proc. (tu zawarte są też nośniki energii). Wyposażenie mieszkania jest droższe o 12,4 proc. 10-procentowy wzrost objął kategorię Zdrowie. Łączność podrożała o 9,3 proc., rekreacja i kultura o 13,3 proc., edukacja o 13,7 proc., restauracje i hotele o 15 proc., a inne towary i usługi o 13,8 proc. Kilka poszczególnych produktów się wyróżnia - ceny cukru wzrosły o 63,4 proc., warzyw i mleka o około 24 proc., a energia cieplna o 40,6 proc. Jednak są też dobre informacje - ceny paliw tanieją.

Więcej o: