Ważne zmiany dla kierowców od lipca. Co ich czeka? Punkty, opłaty, darmowe przejazdy

Wraz z początkiem lipca pojawiły się ważne zmiany dla kierowców. Znikają opłaty ewidencyjne. Wchodzą bezpłatne trasy szybkiego ruchu i... wyższe mandaty.

Punkty karne, opłaty ewidencyjne, przejazdy autostradami i drogami ekspresowymi - od 1 lipca wchodzą zmiany w przepisach drogowych. Z jednej strony są dla kierowców korzystne, z drugiej - czekają ich wyższe mandaty. 

Zobacz wideo Hulajnogą pod prąd na trasie szybkiego ruchu. 45-latka próbowała jeszcze uciekać przed policją pieszo

Zmiany dla kierowców. Bezpłatne trasy szybkiego ruchu

Od 1 lipca przejazd samochodów osobowych państwowymi autostradami jest bezpłatny. Chodzi o odcinki:

  • A2 Konin - Stryków;
  • A4 Wrocław - Sośnica.

Nadal płatne pozostaną odcinki koncesyjne:

  • A1 Rusocin - Nowa Wieś;
  • A2 Świecko - Konin;
  • A4 Katowice - Kraków.

Opłata niezmiennie będzie pobierana od pojazdów o masie większej niż 3,5 tony oraz autobusów.

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek. Nawet 1000 zł mandatu

Od 1 lipca na trasach szybkiego ruchu obowiązuje zakaz wyprzedzania dla pojazdów kategorii N2 lub N3. Za złamanie przepisu grozi sześć punktów karnych i 1000 zł mandatu. Wyprzedzanie jest możliwe tylko wtedy, gdy pojazd wolniejszy "porusza się z prędkością znacznie mniejszą od dopuszczalnej".

Punkty karne i kursy reedukacyjne

Punkty karne otrzymane od 1 lipca obowiązują przez rok. Otrzymane wcześniej przedawnią się po dwóch latach. Wrócą również płatne kursy reedukacyjne: raz na pół roku będzie można pozbyć się sześciu punktów (czyli maksymalnie 12 w ciągu roku). Nie wiadomo jednak, kiedy ruszą na nie zapisy. 

Nowości dla kierowców od 1 lipca. Brak OC? Wyższy mandat

Wraz z początkiem lipca będą obowiązywać również wyższe mandaty za brak OC. Zgodnie z ustawą maksymalna kara nie może być wyższa od dwukrotności miesięcznej pensji minimalnej brutto (od 1 lipca najniższe wynagrodzenie wynosi 3600 zł brutto). W związku z tym właściciele samochodów osobowych zapłacą:

  • 1440 zł - w przypadku braku OC 1-3 dni;
  • 3600 zł - 4-14 dni;
  • 7200 zł - powyżej 14 dni.

Opłaty ewidencyjne znikają

1 lipca znikają opłaty ewidencyjne na Fundusz Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców pobierane m.in. za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego, zalegalizowanych tablic rejestracyjnych, blankietu profesjonalnego dowodu rejestracyjnego oraz wydanie prawa jazdy. Znikają także opłaty ewidencyjne w wysokości 1 zł pobierane przez stacje kontroli pojazdów za przeprowadzenie badania technicznego oraz za dokonanie odczytu wskazania drogomierza.

Kupiłeś lub sprzedałeś samochód? Masz 30 dni 

Od 1 lipca osoby, które zakupiły lub sprzedały samochód, mają 30 dni na poinformowanie wydziału komunikacji urzędu właściwego dla miejsca zamieszkania zbywcy lub nabywcy pojazdu. - Za niedopełnienie tego obowiązku można zapłacić karę od 200 do 1000 złotych mówi Andrzej Borowski - przekazał dziennikarzom RMF FM wicedyrektor Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta Lublin. 

Więcej o: