Błyskawiczny paszport to hit. MSWiA chwali się, ile osób skorzystało z tego rozwiązania

Wiosną ruszył punkt szybkiego wyrabiania paszportów tymczasowych. MSWiA chwali się ogromnym zainteresowaniem pomysłem, z którego skorzystało już tysiące obywateli. Jak wygląda procedura?

Pod koniec kwietnia na lotnisku na Okęciu w Warszawie uruchomiono punkt wyrabiania paszportów tymczasowych. Cała procedura zajmuje mniej więcej kwadrans i pozwala odbyć podróż, nawet jeśli zawieruszyliśmy gdzieś dokumenty, albo nie zauważyliśmy, że skończyła się ich ważność. Ministerstwo Administracji i Spraw Wewnętrznych twierdzi, że zainteresowanie jest duże.

Tysiące osób skorzystało z opcji wyrobienia tymczasowego paszportu

W maju, pierwszym pełnym miesiącu, gdy działał punkt, wydano 1019 paszportów tymczasowych. W czerwcu było to już 1451 dokumentów, czyli wzrost o niemal 50 proc. - mówi podsekretarz stanu w MSWiA Bartosz Grodecki.

Liczby mówią same za siebie. Paszporty tymczasowe wyrobione przez nasz punkt na lotnisku w czasie trochę ponad dwóch miesięcy liczymy już nie w setkach, a w tysiącach. Popularność tego rozwiązania wśród Polaków pokazuje, jak potrzebna była ta usługa. Średnio w czerwcu wyrabialiśmy 70 paszportów dziennie. Rekordowym dniem był 19 czerwca, kiedy udało się pomóc 92 osobom

- dodaje rzecznik cytowany przez polskieradio24.pl za PAP. 

W ten sposób udało się pomóc między innymi w wyjeździe nastoletniego sportowca, który w ostatniej chwili dostał powołanie do reprezentacji. Z kolei rodzice zmierzający na obronę pracy doktorskiej syna nie przegapili dzięki tymczasowym paszportom tego ważnego wydarzenia. To rozwiązanie przysłużyło się też kobiecie, która leciała na ślub przyjaciółki. 

Tymczasowy paszport. Jak go wyrobić na lotnisku?

Wyrobienie paszportu trwa 15-20 min, ale nie wlicza się w to stanie w kolejce. Do punktu mogą się zgłosić osoby, które nie mają ważnego paszportu. Dokument wydaje się w oparciu o bilet lotniczy. W przypadku dzieci zgodę na wyrobienie paszportu potrzebna jest zgoda obojga rodziców. Takie paszporty są ważne maksymalnie przez rok, ale termin ważności każdego dokumentu jest ustalany indywidualnie, w zależności od planów podróży i wymogów kraju, do którego się zmierza. 

Punkt wydawania szybkich paszportów tymczasowych działa od poniedziałku do piątku, w godzinach 8-20. Mieści się na poziomie odlotów w strefie ogólnodostępnej Terminalu A. Opłata za wyrobienie paszportu tymczasowego wynosi 30 zł. Płatność wyłącznie kartą płatniczą.

Mariusz Kamiński, szef MSWiA nie wyklucza, że takie rozwiązanie powstanie też na innych polskich lotniskach. Może dzięki temu udałoby się odciążyć urzędy paszportowe, które przeżywają istny armageddon w tym roku. Ma to związek z pandemią, która zahamowała ruch, a teraz zwiększyła liczbę chętnych do wyrobienia dokumentów na tyle, że niektóre urzędy otwierają się dodatkowo na tzw. soboty paszportowe. 

Więcej o: