Zmiana lidera w rankingu najsilniejszych paszportów świata. Polska z dużym awansem. USA spada

W tegorocznym zestawieniu najsilniejszych paszportów nastąpiły spore zmiany. Zeszłoroczny Lider - Japonia - spadł na trzecie miejsce. Polska z kolei zaliczyła spory awans.

W najnowszym rankingu Henley & Partners, który określa, który paszport jest najsilniejszy, pierwsze miejsce zajął Singapur. Mieszkańcy tego kraju mogą wjechać do 192 z 227 państw na świecie, nie posiadając wizy. Jest to o tyle interesująca zmiana, iż do tej pory - przez pięć lat z rzędu - liderem rankingu była Japonia. Kraj kwitnącej wiśni zaliczył spadek na trzecie miejsce. Obecnie bowiem posiadacze japońskiego paszportu mogą bez wizy wjechać do 189 państw. Wraz z Japonią trzecie miejsce zajmują Austria, Finlandia, Francja, Luksemburg, Szwecja oraz Południowa Korea. Na podium znalazły się także Hiszpania, Niemcy i Włochy, których mieszkańcy mogą podróżować bezwizowo do 190 krajów.

Zobacz wideo Na świecie są tylko cztery kolory paszportów. Dlaczego?

Ranking najsilniejszych paszportów na świecie

Firma Henley & Partners jest londyńskim przedsiębiorstwem, które specjalizuje się w doradztwie w sprawach obywatelstwa i rezydencji. Co kwartał tworzą ranking najsilniejszych paszportów, czyli państw, których mieszkańcy mogą podróżować do innych krajów bez ubiegania się o wizę. Jak czytamy na stronie, Henley Passport Index porównuje bezwizowy dostęp 199 różnych paszportów do 227 celów podróży. Jeśli wiza nie jest wymagana, paszport otrzymuje wynik o wartości 1.

Tak samo wygląda sytuacja, gdy przy wjeździe do miejsca docelowego można uzyskać wizę on arrival [czyli taką, o którą nie trzeba nigdzie aplikować, tylko dostaje się ją do paszportu po lądowaniu - red.], zezwolenie na pobyt lub elektroniczny urząd podróży (ETA).W przypadku, gdy wiza jest wymagana lub gdy osoba podróżująca musi uzyskać zatwierdzoną przez rząd wizę elektroniczną (e-wizę), aby móc wjechać na teren państwa, przypisywany jest wynik o wartości 0. Dotyczy to również sytuacji, gdy potrzebna jest zgoda rządu na wizę on arrival. "Ogólny trend w 18-letniej historii rankingu zmierza w kierunku większej swobody podróżowania" - podkreślono w komunikacji.

Polski paszport staje się silniejszy. Awans o cztery pozycje

Tuż za podium, na czwartym miejscu rankingu najsilniejszych paszportów znalazły się Irlandia, Dania, Holandia i Wielka Brytania (która od ostatniego zestawienia awansowała o dwie pozycje). Piąte miejsce z wynikiem 187 należy do Belgii, Czech, Malty, Norwegii, Szwajcarii, Portugalii oraz Nowej Zelandii. Na szóstym miejscu z kolei uplasowała się Polska, która awansowała z dziesiątej pozycji. Paszport naszego kraju upoważnia do wjazdu na teren 186 państw bez ubiegania się o wizę. Wraz z Polską szóste miejsce zajęły także Węgry oraz Australia. Co ciekawe Stany Zjednoczone znalazły się na 8 miejscu wraz z Litwą. Jak podaje CNN, jest to spory spadek na przestrzeni lat, biorąc pod uwagę, że w 2014 roku USA było liderem rankingu.

Jak podkreśla portal w 18-letniej historii rankingu najsilniejszych paszportów na świecie widać ogromny progres. Z roku na rok przybywa państw, które umożliwiają swobodne podróżowanie. Jednak różnica między krajami, które znalazły się na szczycie zestawienia, a tymi zamykającymi ranking jest ogromna. 100 miejsce należy do Pakistanu, z wynikiem 30, dalej mamy Syrię, która ma o jeden punkt mniej, 102 miejsce należy do Iraku z wynikiem 29, a całe zestawienie zamyka Afganistan mający wynik 27. Między pierwszym krajem w rankingu a ostatnim jest zatem różnica 165 punktów. 

Więcej o: