Ukraina ostrzega. "Statki płynące do Rosji będziemy traktować jako jednostki wojskowe"

Wszystkie statki płynące przez Morze Czarne do rosyjskich portów będą traktowane jako jednostki wojskowe - ogłosiły władze Ukrainy. Wcześniej podobną decyzję w kontekście ukraińskich portów podjęła Rosja.
Zobacz wideo Orban może otwierać tokaj. Inflacja wielka, ale tak nie było od roku

Od północy wszystkie statki płynące przez Morze Czarne w kierunku portów morskich Federacji Rosyjskiej, a także do portów ukraińskich na terytorium okupowanym przez Rosjan będą traktowane jako jednostki wojskowe. "Będzie się to wiązało z zagrożeniami" - powiadomiło ministerstwo obrony Ukrainy.

Ukraina podjęła decyzję. To odpowiedź na działania Rosji na Morzu Czarnym

Władze przekazały, że żegluga na obszarach północno-wschodniej części Morza Czarnego i Cieśniny Kerczeńskiej jest obecnie uznawana za niebezpieczną. Dla marynarzy opublikowano informacje nawigacyjne. Ukraińskie ministerstwo obrony wyjaśnia, że decyzja została podjęta po tym, jak Rosja "uczyniła z Morza Czarnego strefę niebezpieczną". "Odpowiedzialność za wszelkie ryzyko spoczywa wyłącznie na rosyjskich władzach. Los krążownika 'Moskwa' dowodzi, że Siły Obronne Ukrainy dysponują środkami niezbędnymi do odparcia rosyjskiej agresji na morzu" - napisano w oświadczeniu.

Rosja zerwała umowę zbożową

W środę rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że niezależnie od bandery wszystkie jednostki, które płyną do portów ukraińskich, będą od północy ze środy na czwartek traktowane jako zaangażowane w konflikt zbrojny. Resort uznał, że statki "potencjalnie mogą przewozić ładunki wojskowe". Natomiast w poniedziałek Moskwa zerwała tzw. umowę zbożową, którą zawarto w lipcu 2022 r. przez Ukrainę, Rosję, Turcję i ONZ. Umowa gwarantowała, że statki przewożące zboże mogą bezpiecznie korzystać z ukraińskich portów. Moskwa, mimo nacisków opinii międzynarodowej, nie zgodziła się na przedłużenie porozumienia. 16 lipca z portu w Odessie wypłynął ostatni statek załadowany ukraińskimi produktami rolno-przemysłowymi w ramach inicjatywy zbożowej.

Więcej o: