Ponowne przeliczenie emerytury 2023. Ile można zyskać? Nie każdemu się to opłaca

Wiele osób zastanawia się, czy może złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Okazuje się, że warto to zrobić - wówczas można sporo zyskać. Kto może skorzystać z tej możliwości? Podpowiadamy.

Z ponownego przeliczenia emerytury można skorzystać w kilku sytuacjach. Świadczeniobiorcy mogą liczyć na wyższą kwotę przyznawanej emerytury. Jak można skorzystać z ponownego przeliczenia?

Zobacz wideo Ludzie nadal unikają PPK? "Chcemy pokazać Polakom, że to są ich prywatne oszczędności"

Kto może skorzystać na ponownym przeliczeniu emerytury?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponownie przelicza emeryturę, jeśli po przyznaniu świadczenia, dana osoba, która pobierała świadczenie, pracowała. Dotyczy to również osób, które opłacały składki na ubezpieczenie społeczne. Zdarza się również, że dopiero po przyznaniu świadczenia senior otrzymuje dokumenty, które potwierdzają okres ubezpieczenia - a to one mogą wpłynąć na podwyższenie świadczenia. W takim przypadku konieczne jest ponowne przeliczenie wysokości otrzymywanego świadczenia.

Od 1 kwietnia ZUS korzysta z nowych danych Głównego Urzędu Statystycznego, informujących o spodziewanej długości życia. Umożliwiają one przyznanie nawet o 3,7 proc. wyższej emerytury osobom powyżej 60. roku życia, a także o 4,1 proc. wyższej dla seniorów w wieku powyżej 65 lat. Najwięcej mogą jednak zyskać osoby, które otrzymały prawo do emerytury między kwietniem 2022 roku a marcem br.

Na ponownym przeliczeniu emerytury zyskają jedynie seniorzy, którzy po osiągnięciu prawa do emerytury w dalszym ciągu pracowali i odprowadzali wymagane składki.

Po ponownym przeliczeniu emerytury można otrzymać niższe świadczenie

Jeśli osoby, które nie pracowały po spełnieniu wszystkich warunków niezbędnych do otrzymania świadczenia, złożą wniosek - to może on niczego nie zmienić lub w najgorszym przypadku doprowadzić do obniżenia emerytury. Wnioski o ponowne przeliczenia można złożyć osobiście w oddziale ZUS, pocztą, a nawet za pośrednictwem polskiego urzędu konsularnego, gdy uprawniona osoba przebywa za granicą.

Więcej o: