Białoruś zbuduje drugą elektrownię jądrową? Łukaszenko: Będziemy się rozwijać

Aleksandr Łukaszenko zasugerował, że Białoruś wybuduje drugą elektrownię atomową. Jednocześnie zachęcał, aby mieszkańcy korzystali z energii elektrycznej.
Zobacz wideo Duda odniósł się do umieszczenia broni nuklearnej na Białorusi. "Stanie się to w lipcu"

- Jest to najkorzystniejszy, najbardziej efektywny rodzaj paliwa. Będziemy się rozwijać w tym kierunku - mówił prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko na temat budowy drugiej elektrowni jądrowej, cytowany za agencją prasową BelTA. Następnie dodał: "Potrzebujemy pojazdów elektrycznych. Począwszy od samochodów, a skończywszy na autobusach i całej reszcie".

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko zachęca, by korzystać z energii elektrycznej

Łukaszenko zwrócił uwagę, że gospodarstwa domowe coraz częściej stosują energię elektryczną do ogrzewania i innych celów. - Zachęcam do korzystania z energii elektrycznej w mieszkaniach, zamiast gazu ziemnego - podkreślił. Prezydent Białorusi wierzy, jak pisze agencja prasowa, że druga elektrownia atomowa "przyda się w przyszłości". Łukaszenko wskazywał, że nowa elektrownia mogłaby powstać na wschodzie kraju. Nie podał jednak dokładnej lokalizacji.

Białoruś posiada jedną elektrownię jądrową

Białoruś oddała do użytku swoją pierwszą elektrownię jądrową w listopadzie 2020 r. Elektrownia znajduje się w Ostrowcu w obwodzie grodzieńskim, około 30 km od granicy z Litwą. Pod koniec maja do sieci podłączono drugi blok. Białoruska elektrownia jądrowa generuje moc 2400 MW.

Więcej o: