ZUS sprawdza pracowników na zwolnieniach lekarskich. Jeden schował się przed kontrolerami w trumnie

W miesiącach letnich wzrastać może liczba kontroli, jakie Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadza na pracownikach korzystających ze zwolnienia lekarskiego. Średnio jeden na dziesięć przypadków wykorzystania L4 zostaje bowiem przeznaczony na pracę zarobkową lub wakacje - zauważa rzecznik ZUS. Łączna wartość obniżonych i cofniętych świadczeń w pierwszej połowie roku wyniosła ponad 85 mln zł.

Materiał "Wydarzeń" Polsatu, wyemitowany w sobotę 12 sierpnia, zwrócił uwagę na wzrastającą liczbę kontroli, jakie Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przeprowadza na pracownikach przebywających na zwolnieniu lekarskim. Wraz z zaangażowaniem w kontrolowanie zwolnień, wzrasta również inwencja pracowników wykorzystujących L4 niezgodnie z przeznaczeniem. Wojciech Dyląg, rzecznik ZUS, wspomina w materiale przygotowanym przez Michała Kwiatkowskiego z Polsat News przypadek, w którym osoba prowadząca zakład pogrzebowy na widok kontrolerów ukryła się w trumnie.

Zobacz wideo Abramowicz: W Polsce nie ma znaczenia, czy się zarobiło, czy nie, składkę do ZUS-u trzeba zapłacić

Kontrole zwolnień lekarskich. ZUS cofnął i obniżył ponad 85 mln zł świadczeń

Z danych publikowanych regularnie na oficjalnej stronie ZUS wynika, że tylko do końca czerwca tego roku cofnięto lub obniżono świadczenia w razie choroby lub macierzyństwa o łącznej kwocie ponad 85 mln zł. W pierwszych dwóch kwartałach 2023 r. przeprowadzono blisko 223 tys. kontroli osób przebywających na L4. Jak zauważa Wojciech Dyląg w materiale Polsatu, w ostatnim okresie średnio jeden na dziesięciu kontrolowanych pracowników wykorzystuje zwolnienia lekarskie w sposób niezgody z przeznaczeniem.

Niektóre osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim podejmują inne zatrudnienia, pomagają w sąsiedztwie, robią remont lub pracują w gospodarstwach rolnych. Zdarza się, że w okresie letnim L4 wykorzystywane jest również w celach wakacyjnych. - Coraz częściej zdarzają się sytuacje, że takie osoby wyjeżdżają, czyli traktują chorobowe jako ekstra urlop - podkreślał rzecznik ZUS.

Zwolnienia lekarskie. Pracownika na L4 może skontrolować także pracodawca

Kontroli pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim może dokonać nie tylko Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ale również pracodawca, który zgłasza do ubezpieczenia chorobowego co najmniej 20 osób - czytamy na portalu ZUS. Pracodawcy zatrudniający mniej osób muszą wystąpić o przeprowadzenie kontroli do oddziału ZUS. To właśnie ta druga grupa może najbardziej ucierpieć na pracownikach wykorzystujących zwolnienie lekarskie w sposób niezgodny z przeznaczeniem - podkreśla w materiale Polsatu Dariusz Prosiecki z organizacji Pracodawcy RP.

Lekarze przypominają, że na zwolnieniu lekarskim znajdują się informacje mówiące o tym, czy pacjent powinien leżeć, czy może chodzić. Warto jednak pamiętać, że przebywanie na L4 nie uniemożliwia całkowicie podejmowanie codziennych czynności, a nieobecność w podanym miejscu pobytu nie musi wiązać się z cofnięciem świadczenia.

"Osoba niezdolna do pracy może jednak wykonywać zwykłe czynności życia codziennego oraz czynności związane z jej stanem zdrowia. Szczególnie jeżeli jest osobą samotną i nie może liczyć na pomoc ze strony innych osób, wykonywanie przez nią czynności życia codziennego w okresie niezdolności do pracy jest nieuniknione. Nie są to okoliczności, które mogą stanowić podstawę pozbawienia prawa do zasiłku chorobowego" - czytamy w poradniku opublikowanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Więcej o: