Materiał "Wydarzeń" Polsatu, wyemitowany w sobotę 12 sierpnia, zwrócił uwagę na wzrastającą liczbę kontroli, jakie Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przeprowadza na pracownikach przebywających na zwolnieniu lekarskim. Wraz z zaangażowaniem w kontrolowanie zwolnień, wzrasta również inwencja pracowników wykorzystujących L4 niezgodnie z przeznaczeniem. Wojciech Dyląg, rzecznik ZUS, wspomina w materiale przygotowanym przez Michała Kwiatkowskiego z Polsat News przypadek, w którym osoba prowadząca zakład pogrzebowy na widok kontrolerów ukryła się w trumnie.
Z danych publikowanych regularnie na oficjalnej stronie ZUS wynika, że tylko do końca czerwca tego roku cofnięto lub obniżono świadczenia w razie choroby lub macierzyństwa o łącznej kwocie ponad 85 mln zł. W pierwszych dwóch kwartałach 2023 r. przeprowadzono blisko 223 tys. kontroli osób przebywających na L4. Jak zauważa Wojciech Dyląg w materiale Polsatu, w ostatnim okresie średnio jeden na dziesięciu kontrolowanych pracowników wykorzystuje zwolnienia lekarskie w sposób niezgody z przeznaczeniem.
Niektóre osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim podejmują inne zatrudnienia, pomagają w sąsiedztwie, robią remont lub pracują w gospodarstwach rolnych. Zdarza się, że w okresie letnim L4 wykorzystywane jest również w celach wakacyjnych. - Coraz częściej zdarzają się sytuacje, że takie osoby wyjeżdżają, czyli traktują chorobowe jako ekstra urlop - podkreślał rzecznik ZUS.
Kontroli pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim może dokonać nie tylko Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ale również pracodawca, który zgłasza do ubezpieczenia chorobowego co najmniej 20 osób - czytamy na portalu ZUS. Pracodawcy zatrudniający mniej osób muszą wystąpić o przeprowadzenie kontroli do oddziału ZUS. To właśnie ta druga grupa może najbardziej ucierpieć na pracownikach wykorzystujących zwolnienie lekarskie w sposób niezgodny z przeznaczeniem - podkreśla w materiale Polsatu Dariusz Prosiecki z organizacji Pracodawcy RP.
Lekarze przypominają, że na zwolnieniu lekarskim znajdują się informacje mówiące o tym, czy pacjent powinien leżeć, czy może chodzić. Warto jednak pamiętać, że przebywanie na L4 nie uniemożliwia całkowicie podejmowanie codziennych czynności, a nieobecność w podanym miejscu pobytu nie musi wiązać się z cofnięciem świadczenia.
"Osoba niezdolna do pracy może jednak wykonywać zwykłe czynności życia codziennego oraz czynności związane z jej stanem zdrowia. Szczególnie jeżeli jest osobą samotną i nie może liczyć na pomoc ze strony innych osób, wykonywanie przez nią czynności życia codziennego w okresie niezdolności do pracy jest nieuniknione. Nie są to okoliczności, które mogą stanowić podstawę pozbawienia prawa do zasiłku chorobowego" - czytamy w poradniku opublikowanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.