"Inwazja Czechów na Polskę". Na zakupach wydają kilkaset procent więcej

Czesi wydają w polskich sklepach o kilkaset procent więcej niż kilka lat temu. Kupują nie tylko żywność, ale też meble. Nasi sąsiedzi widzą u nas przede wszystkim atrakcyjne ceny.

Wydatki Czechów robiących zakupy w polskich sklepach wzrosły w ostatnich latach o kilkaset procent - poinformował dziennik "Hospodarské Noviny". Gazeta napisała, że Czechów przyciągają przede wszystkim niższe ceny podstawowych produktów spożywczych, ale coraz częściej kupują w Polsce również meble. Różnice w cenach wynoszą niekiedy kilkadziesiąt procent.

Zobacz wideo Czeska policja schwytała złodziei samochodowych. Przywozili pojazdy m.in. do Polski

"Inwazja na Polskę". Czesi coraz chętniej zostawiają pieniądze w polskich sklepach

"Ludzie mają dosyć wysokich cen w Czechach, dlatego chętniej jeżdżą po tańszy towar do Polski" - napisała czeska gazeta, opisując przepełnione parkingi przed przygranicznymi marketami. "Hospodarské Noviny" podają, że nauczeni doświadczeniem Czesi coraz częściej robią zakupy w dni powszednie, aby uniknąć tłoku. Gazeta nazywa to zjawisko "czeską inwazją na Polskę", cytując mieszkankę Frýdlantu, która jeździ na zakupy do Bogatyni.

W pierwszej połowie roku wydatki Czechów w polskich sklepach wzrosły o 37 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym i o 289 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku 2019 - pisze dziennik, powołując się na dane największego czeskiego banku. Cytowani przez gazetę ekonomiści wymieniają kilka przyczyn różnic cenowych między Polską i Czechami. Są to np. zerowa stawka podatku VAT na żywność w Polsce, różne struktury rynkowe w obu krajach i większa konkurencja na rynku polskim. Wiceszef Izby Gospodarczej Tomáš Prouza zwrócił uwagę, że dzięki większym obrotom, przygraniczne markety w Polsce mogą stosować niższe marże niż sklepy tych samych sieci w głębi kraju. "Pozytywną wiadomością jest, że wzrost cen zwalnia" - podsumowują "Hospodarské Noviny". W lipcu inflacja wyniosła w Czechach 8,8 proc., tymczasem w Polsce było to 10,8 proc.

Polska jest dla Czechów atrakcyjna turystycznie i cenowo

Czesi chwalą zakupy w Polsce nie tylko z powodu niższych cen. Czytelnicy portalu seznamzpravy.cz wskazywali również na lepszą jakość i asortyment. "Staliśmy tam z otwartymi ustami i od tamtej pory nie zrobiliśmy dużych zakupów w czeskim supermarkecie" - pisał jeden z nich. "Ogromna ilość owoców i warzyw, kilka razy więcej niż zwykle w naszym kraju, mnóstwo straganów i małych sklepików, wspaniały wybór różnych wypieków i przede wszystkim taniej" - wskazywał kolejny czytelnik.

Polska jest dla Czechów również krajem atrakcyjnym turystycznie. - Serwis Dovolena.cz rejestruje wzrost sprzedaży wakacji w Polsce o 158 proc., a agencja podróży Invia o ok. 100 proc. Większość wzrostów u czeskich sprzedawców wypoczynku w naszym kraju zaczyna się zresztą od 100 proc. w górę - powiedział w rozmowie z Next.gazeta.pl dr Krzysztof Dębiec z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Więcej o: