Kto nie dostanie 14. emerytury? Ta grupa nie będzie mogła liczyć na pieniądze

Wypłata 14. emerytury zbliża się wielkimi krokami. Dodatkowe świadczenie nie obejmie jednak wszystkich zainteresowanych nią emerytów. Jakie kryteria mogą wykluczyć z możliwości jej otrzymania? Okazuje się, że nie chodzi wyłącznie o limity.

14. emerytura jest dodatkowym świadczeniem wypłacanym raz do roku osobom uprawnionym do pobierania emerytury, renty lub zasiłków przedemerytalnych. Po raz pierwszy wpłynęła na konta Polaków w 2021 roku, będąc jeszcze formą jednorazowego wsparcia. Jej wypłatę zrealizowano ponownie w 2022 roku, by ostatecznie na mocy ustawy z 26 maja 2023 roku uczynić ją stałym elementem państwowych programów pomocowych. Od tamtej pory jest jednym z najbardziej wyczekiwanych świadczeń przez starszych obywateli. Nie każdy może jednak skorzystać z tego dodatkowego zastrzyku gotówki.

Zobacz wideo PiS pyta w referendum o wiek emerytalny. "Bezdennie głupie"

"Czternastka" nie dla każdego. Kluczową kwestią przestrzeganie kilku limitów

Głównym powodem, dla którego możemy nie otrzymać swojej "czternastki", jest przekroczenie wyznaczonych dla niej limitów. Aby mieć prawo do pełnej kwoty świadczenia, nasza emerytura lub renta nie może być wyższa od progu dochodowego. W 2023 r. został on ustalony na kwotę 2900 zł brutto. W przypadku gdy pobierane przez nas świadczenie mieści się w przedziale od 2900 zł do 4438,44 zł brutto mamy jeszcze szansę dostać kwotę pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Jeśli jednak nasza emerytura bądź renta przewyższa pułap 4438,44 zł brutto, całkowicie tracimy prawo do pobrania 14. emerytury.

Uniemożliwić nam odebranie "czternastki" może również wcześniejsze zawieszenie emerytury lub renty. Jeśli na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nasze prawo do stałego świadczenia uległo zawieszeniu, nie otrzymamy 14. emerytury. Zawieszenie emerytury bądź renty dotyczy wcześniejszych emerytów, czyli osób, które nie osiągnęły powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn). W przypadku podjęcia przez nie pracy zarobkowej muszą się one liczyć z limitami dorabiania. Ich przekroczenie przynosi skutek w postaci zawieszenia stałego świadczenia.

Wypłata 14. emerytury. Dodatkowe świadczenie ominie osoby z tych dwóch zawodów

Na 14. emeryturę nie mogą liczyć również sędziowie i prokuratorzy pozostający w stanie spoczynku. Przejście w taki tryb nie zmienia ich stanu prawnego, przez co z perspektywy formalnej nie posiadają oni statusu emeryta lub rencisty. Fakt ten wyklucza ich z możliwości otrzymania "czternastki". W 2023 r. 14. emerytura wyniosła 1588,44 zł brutto. Pieniądze trafią na konta seniorów na przełomie sierpnia i września, wraz z przelewem zawierającym pobierane przez nich na co dzień świadczenie.

Więcej o: