Sejm po cichu zmienił zasady Bezpiecznego kredytu 2 proc. Wrzutka do ustawy

Rządowy promieszkaniowy program Bezpieczny kredyt 2 proc. uległ modyfikacji. Sejm przyjął po cichu ustawę z tzw. wrzutką, która wprowadził kilka zmian w jego warunkach. Ograniczą one możliwość skorzystania z programu niektórym osobom.

Bezpieczny kredyt 2 proc. to rządowy program wsparcia na pierwsze mieszkanie. Na ostatnim posiedzeniu Sejm przyjął ustawę, która zmieniła zasady udzielenia tego kredytu. Podkreślmy jednak, że chodzi o wyjątki. Sens samego programu się nie zmienia. Kredyt hipoteczny na korzystnych warunkach dalej będzie mógł zostać udzielony na kwotę maksymalnie 500 lub 600 tys. zł (wyższy limit obowiązuje dla małżeństw i rodzin z dziećmi). Do tego może dojść maksymalnie 200 tys. zł wkładu własnego, więc wraz ze wsparciem programu możliwy będzie zakup mieszkania czy domu nawet za 800 tys. zł.   

Zobacz wideo Bezpieczny Kredyt 2% - dla kogo, ile można zyskać?

Zmiany w udzielaniu Bezpiecznego kredytu 2 proc.

Dziennikarz Łukasz Guza z portalu Business Insider zwrócił uwagę na wrzutki, które dodano do ustawy. Przede wszystkim Bezpieczny Kredyt 2 proc. kierowany jest wyłącznie do osób, które nie posiadają i nie posiadały mieszkania (w tym domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego). W myśl nowych zasad z tego rozwiązania nie skorzystają także osoby, które zaciągnęła inny kredyt hipoteczny na budowę domu, chyba że rozwiążą umowę przed uruchomieniem środków.  

Nowe przepisy rozszerzają także możliwość wzięcia kredytu o sytuacje, w której zainteresowana osoba nabywa jedynie część udziałów w prawie własności. Musi jednak posiadać już udział w tym prawie w drodze dziedziczenia.  

Wyjątek przy udzieleniu kredytu dla tych, którzy przekroczyli wiek

Z rządowego programu mogą skorzystać jedynie osoby, które w dniu złożenia wniosku nie skończyły 45 lat. Doprecyzowano jednak te przepisy. Po zmianach w sytuacji gdy kredyt ma być udzielony w celu nabycia lokalu, w którym kredytobiorca mieszka na podstawie umowy najmu instytucjonalnego z dojściem do własności, liczony będzie wiek, w którym podpisano taką umowę. Mogą się więc zdarzyć sytuacje, gdy kredytobiorca obecnie jest starszy, niż przewiduje limit, bo mieścił się w nim gdy podpisywał umowę. 

Więcej o: