Łódzki biznesmen wspomógł kampanię Platformy Obywatelskiej. Przekazał maksymalną kwotę. Nie on jeden

Jak wynika z rejestru wpłat Krzysztof Apostolidis przeznaczył na kampanię wyborczą Platformy Obywatelskiej ponad 50 tysięcy złotych. To łódzki biznesmen, który przed laty pomagał prezydentce Łodzi z PO Hannie Zdanowskiej. Kwoty przekraczające 50 tys. zł na konto PO wpłaciło jeszcze około 30 osób.

Krzysztof Apostolidis wpłacił na kampanię wyborczą Platformy Obywatelskiej 54 tysiące złotych. To najwyższa dopuszczana prawem możliwa wpłata. Wspieranie finansowe komitetów wyborczych nie jest bowiem nielegalne. Może to zrobić każda osoba posiadająca polskie obywatelstwo. Jedynym ograniczeniem jest to, że suma wpłat od obywatela polskiego na rzecz danego komitetu wyborczego nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. Obecnie minimalne wynagrodzenie wynosi 3 600 złotych. Jego 15-krotności wynosi dokładnie 54 000 złotych. Oznacza to, że Apostolidis wpłacił maksymalną dopuszczaną prawem kwotę. W przeszłości był jednym z kilkunastu społecznych doradców prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej w dziedzinie biznesu. 

Zobacz wideo PiS pyta w referendum o wiek emerytalny. "Bezdennie głupie"

Kim jest Krzysztof Apostolidis? 

Krzysztof Apostolidis to łódzki przedsiębiorca. Od 1991 roku jest prezesem spółki Partner Center, która zajmującej się importem i dystrybucją win z całego świata. W rodzinnym mieście zasłynął jednak głównie z działań na rynku nieruchomości. Jego inna spółka Fabryka Biznesu zaczęła inwestować właśnie w Łodzi i okolicach. Zainwestowała m.in. w biurowiec „Oktagon" na placu Wolności w Łodzi, centrum logistycznego w Wolborzu oraz odrestaurowała zabytkową kamienicę i pasaż przy ulicy Piotrkowskiej 89 w Łodzi, gdzie obecnie mieszczą się biurowce i restauracje. Ponadto w 2015 roku spółka otworzyła Centrum Handlowo-Rozrywkowe Sukcesja. Stanął przed nią Pomnik Początków Miasta Łodzi. Apostolidis często podkreśla bowiem swój lokalny patriotyzm. - Jestem wielkim fanem Łodzi, łodzianinem od czterech pokoleń. Tu się urodziłem, spędziłem dzieciństwo i młodość, tutaj są moje korzenie i rodzinny dom - mówił w rozmowie z "Dziennikiem Łódzkim". Sama galeria okazała się jednak klapą.  

To ogromna, bo o powierzchni 120651 metrów kwadratowych, galeria handlowa, która kosztowała 182 mln zł. Przez lata miała jednak problemy finansowe. W 2017 roku Fabryka Biznesu ogłosiła upadłość, ale Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia uznał, że wniosek w tej sprawie był "bezzasadny i złożony w złej wierze". "Gazeta Wyborcza" opisuje, że sprawa mogła mieć związek ze sporem finansowym między inwestorem Sukcesji a firmą Mirbud, która była wykonawcą prac budowalnych galerii. Firma Apostolidisa uznała, że prace wykonane zostały wykonane wadliwie i nie chciała za nie zapłacić, a Mirbud domagał się pieniędzy. W 2020 roku galeria została zamknięta, ale w 2022 roku kupił ją nowy inwestor, który obecnie ją przebudowuje.  

Kto jeszcze wpłaca na kampanię PO?

Zaledwie dzień wcześniej identyczną kwotę wpłacił na konto PO wielkopolski biznesmen Roman Roszkiewicz. Założyciel firmy Pozkrone znany jest ze swojego wsparcia dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - od lat licytuje złote serduszka WOŚP i wydał na nie już ponad milion złotych.

W sierpniu maksymalną kwotę na kampanię wpłacił też Adam Szafarowicz, właściciel firmy Sun-day, importera pluszowych zabawek.

Kwoty nieco tylko niższe - od 50 tysięcy zł - wpłacili również Jolanta Jankowiak, Wojciech Kruk, Włodzimierz Paszkowski, Bolesław Staniszewski, Grzegorz Bielowicki, Piotr Nielubowicz, Michał Siuda, Jerzy Czubak, Damian Pakulski, Irmina Nielubowicz, Wanda Oleksowicz, Roman Karkosik, Jerzy Szulist, Krzysztof Oleksowicz, Aleksandra Iwińska, Adam Kiciński, Stanisław Iwiński, Karolina Kicińska, Marcin Iwiński, Renata Iwińska, Mariusz Gawron, Janusz Jankowiak, Arkadiusz Muś, Maria Muś.

Więcej o: