Kiedy wypłata czternastej emerytury? Marlena Maląg podała dokładny termin. Ile wyniesie świadczenie?

Podpisana przez prezydenta ustawa o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów gwarantuje stałą wypłatę czternastej emerytury dla blisko 9 mln osób. Ile pieniędzy otrzymają seniorzy? Kiedy świadczenie zasili ich konta?

Na mocy podpisanej 19 lipca przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy czternasta emerytura stała się stałym świadczeniem rocznym. W ubiegłym tygodniu Jarosław Kaczyński ogłosił, że wysokość czternastki została ustalona na 2200 zł, ale taka kwota będzie mogła trafić tylko do niektórych seniorów. Kiedy pieniądze zostaną wypłacone? Na jakie świadczenie mogą liczyć emeryci?

Zobacz wideo Ludzie nadal unikają PPK? "Chcemy pokazać Polakom, że to są ich prywatne oszczędności"

Kiedy wypłata czternastej emerytury?

Według informacji przekazanych w rozmowie z Polską Agencją Prasową przez ministerkę rodziny i polityki społecznej Marlenę Maląg pierwsze czternastki trafia do seniorów już 1 września. Czternastki zostaną wypłacone w takim terminie, w jakim na konta emerytów i rencistów przelewane są pozostałe świadczenia z ZUS. Oznacza to, ze jeżeli ktoś otrzymuje swoją emeryturę lub rentę 10 września, to właśnie tego dnia dostanie także czternastkę. W związku z tym, jak podkreśliła ministerka Maląg, kolejne terminy na otrzymanie świadczenia po 1 września to: 6, 10, 15, 20 i 25 września. 

Czternasta emerytura 2023. Jaka wysokość czternastki?

Rada Ministrów wydała rozporządzenie wykonawcze, które ustala nie tylko termin, ale także wysokość wypłacanego świadczenia. W tym roku jest to 2650 zł brutto, czyli 2200 zł netto. Jest jednak pewien haczyk. Na pełną kwotę świadczenia będą mogły liczyć wyłącznie osoby, których emerytura lub renta nie przekraczają wartości 2900 zł brutto. Jeśli, któreś z tych świadczeń przekroczy barierę 2900 zł brutto, wówczas kwota czternastki zostanie pomniejszona w myśl zasady "złotówka za złotówkę". Warto podkreślić również fakt, że aby świadczenie mogło przysługiwać, musi wynosić ono minimum 50 zł. Dodatkowo ze świadczenia zostanie pobrana składka zdrowotna w wysokości 9 proc. oraz zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych. Więcej na temat wysokości czternastej emerytury przeczytasz w artykule: Kaczyński obiecał, że czternastka wyniesie 2200 zł. Nie wspomniał, gdzie tkwi haczyk.

Komu przysługuje czternasta emerytura

Aby uzyskać czternastą emeryturę, nie trzeba składać żadnych wniosków. Świadczenie przysługuje osobom, które na ostatni dzień sierpnia uzyskają prawo do emerytury lub innego świadczenia długoterminowego z ZUS. Oznacza to, że nie tylko emeryci otrzymają czternastki. Świadczenie należy się także m.in. beneficjentom renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinnej, renty socjalnej, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, czy nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Należy pamiętać, że czternastej emerytury nie mogą otrzymać osoby, których świadczenie zostało zawieszone.

Więcej o: