Podwyżka 14. emerytury. "GW": Kaczyński pomylił brutto z netto, w PiS odbyła się narada

Jarosław Kaczyński, ogłaszając kwotę 14. emerytury, pomylił się i zamiast brutto powiedział netto. W rządzie zapanowała konsternacja, a wydatki na "czternastkę" wzrosną o ponad 8 mld zł - pisze "Gazeta Wyborcza".

"Podwyżka 14. emerytury? To była pomyłka Kaczyńskiego. Ale słowo się rzekło, rząd wyda 8 mld zł więcej" - pełny tekst przeczytasz w "Gazecie Wyborczej" pod TYM linkiem.

- Ustaliliśmy, że 14. emerytura jest świadczeniem stałym. Pytanie, ile będzie wynosiła w tym roku? Informuję państwa, że będzie wynosiła 2 200 zł netto - mówił 20 sierpnia Jarosław Kaczyński podczas dożynek w Paradyżu (województwo łódzkie). Według doniesień "Gazety Wyborczej" Kaczyński pomylił się. Miał bowiem powiedzieć, że chodzi o kwotę brutto.

Zobacz wideo Na co zamierzasz przeznaczyć czternastą emeryturę? [SONDA]

14. emerytura. Jarosław Kaczyński się pomylił?

"Po tych słowach w kręgach PiS nastąpiło zdziwienie. Nasi informatorzy w rządzie mówią wprost, że Kaczyński miał powiedzieć, że 14. emerytura ma wynieść 2200 zł brutto, a nie netto. Tak było ustalone na spotkaniu na Nowogrodzkiej" - pisze "GW". Jak czytamy dalej, po słowach prezesa, PiS miało zwołać naradę, aby ustalić, jak dalej postępować.

- Gdybyśmy zakwestionowali słowa prezesa Kaczyńskiego i przyznali, że się pomylił, mogłoby to być źle odebrane przez Polaków. Dlatego postanowiliśmy, że wszystkie wyliczenia trzeba poprawić i wprowadzić w życie wyższą "czternastkę" - powiedziała osoba związana z PiS, którą cytuje "GW". Przez pomyłkę Kaczyńskiego, jak wyjaśnia dalej "Wyborcza", na 14. emeryturę trzeba będzie wydać 20,7 mld zł, zamiast 12 mld zł.

Kaczyński podczas dożynek w Paradyżu mówił o kwocie netto, a tymczasem oficjalny kanał Prawa i Sprawiedliwości podał 20 sierpnia kwotę 2 200 brutto. Uwagę na to zwróciła ekonomistka Alicja Defratyka. Wpis został następnie poprawiony i dziś widnieje tam kwota netto. "Zdecydujcie się tam w PiS czy 14 emerytura wyniesie 2200 brutto czy 2200 netto" - napisała w serwisie X (dawniej Twitter).

14. emerytura. Ile wyniesie świadczenie?

Jak tłumaczyła w ubiegłym tygodniu ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, 14. emerytura wyniesie 2650 zł brutto. Tak wynika z rozporządzenia, które podpisał premier Mateusz Morawiecki. "Czternastkę" w pełnej wysokości otrzyma około 6,8 mln Polakom, a blisko 2 mln uzyska ją w mechanizmie złotówka za złotówkę - czyli w niepełnej kwocie. - Jeżeli pobieramy minimalną emeryturę, czyli 1588 zł, to nasza 14. emerytura na rękę będzie wynosiła około 2202 zł - mówiła Marlena Maląg.

"Podwyżka 14. emerytury? To była pomyłka Kaczyńskiego. Ale słowo się rzekło, rząd wyda 8 mld zł więcej" - pełny tekst przeczytasz w "Gazecie Wyborczej" pod TYM linkiem.

Więcej o: