Płaca minimalna w 2024 r. Premier Mateusz Morawiecki podał kwoty. Jest rozporządzenie

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił decyzję rządu w sprawie wysokości płacy minimalnej w 2024 roku. Najniższe wynagrodzenie wzrośnie dwa razy w ciągu roku.

Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem płaca minimalna w styczniu 2024 roku będzie wynosiła 4242 złote brutto, a od lipca wzrośnie do 4300 zł. Z kolei stawka godzinowa ma wynosić 27,70 zł brutto od 1 stycznia 2024 r. oraz 28,10 zł brutto od 1 lipca 2024 r. Decyzję w tej sprawie ogłosił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Zobacz wideo Dramatyczna prognoza GUS-u. Polska może stracić nawet 11 mln mieszkańców

Płaca minimalna 2024. Rząd i związkowcy podają różne kwoty

Rząd miał czas do 15 września na opublikowanie rozporządzenia w sprawie pensji minimalnej w przyszłym roku. Podane dziś kwoty nie różnią się od tych, które ogłoszono w sierpniu. W ostatnim projekcie wskazano, że od stycznia 2024 roku miała wynieść 4242 zł brutto i 4300 zł od lipca. Jednak Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ) uznało, że te kwoty zostały źle wyliczone.

- Różnica zdań bierze się stąd, że wspomniany wskaźnik uwzględnia się lub nie, w zależności od tego, jaka jest relacja płacy minimalnej do przeciętnego wynagrodzenia w danym roku. Sęk w tym, że w tym roku płaca minimalna rosła dwa razy: od stycznia do 3490 zł brutto, a od lipca - mówił Norbert Kusiak z OPZZ w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Płaca minimalna 2024. Związkowcy uważają, że powinna być wyższa

Ustawowe minimum dla podwyżki płacy minimalnej jest zależne m.in. od rządowych prognoz inflacji i wzrostu PKB. Związkowcy uważają, że minimalne wynagrodzenie powinno zostać mocniej powiększone o wskaźnik związany ze wzrostem PKB. Według ich wyliczeń minimalna pensja powinna być wyższa od rządowych prognoz o 53 zł.

Więcej o: