Dolar podskoczył jak na trampolinie. Złoty znów traci. Wszystko przez EBC [KURSY WALUT]

Dolar znów wyraźnie zyskuje, a wraz z nim umacnia się frank szwajcarski. Złoty momentami próbował odrabiać straty, ale ostatecznie zaczął słabnąć.
Zobacz wideo Spadek złotówki będzie odczuwalny dla kieszeni przeciętnego Polaka

Na początku września złoty zaczął wyraźnie tracić na tle głównych zagranicznych walut. Następnie doszło do sytuacji, w której polska waluta raz zyskiwała, a raz traciła. Ostatecznie dolar, euro, frank szwajcarski i funt szterling są znacznie droższe niż dwa tygodnie temu.

Złoty znów traci. Dolar i frank mocno w górę [kurs dolara, euro, franka, funta]

W czwartek rano złoty delikatnie zyskiwał, ale w ciągu dnia sytuacja diametralnie się zmieniła. Przed godziną 20:00 dolar kosztuje 4,35 zł. Amerykańska waluta zyskuje 0,95 procent względem poprzedniego zamknięcia i drożeje o cztery grosze. Mocnym wzrostem cieszy się również frank szwajcarski (zmiana 0,69 proc. na plus), który zyskuje na wartości około trzy grosze - płaci się za niego 4,86 zł.

Kurs dolaraKurs dolara Wykres: Stooq.pl

Kolejne zagraniczne waluty również ze wzrostami, chociaż nieco mniejszymi. Funt szterling zyskuje 0,34 proc. i jest po około 5,40 zł (podrożał o dwa grosze). Z kolei euro rośnie o 0,19 proc. i kosztuje ok. 4,64 zł (jest droższe o jeden grosz).

Kurs euro do dolara w dół. Efekt decyzji EBC. Analitycy komentują

Widać również mocne wahanie przy kursie EUR/USD. Tutaj zmiana wynosi 0,76 proc. na niekorzyść dolara - aktualnu kurs EUR/USD to 1,065. To efekt dzisiejszej decyzji Europejskiego Banku Centralnego, który dokonał dziesiątej z rzędu podwyżki stóp procentowych (o 25 punktów bazowych). Stopa refinansowa wynosi obecnie 4,50 proc., a depozytowa do 4 proc. To najwyższe poziomy stóp w strefie euro w historii.

Kurs euro do dolaraKurs euro do dolara Wykres: Stooq.pl

Decyzja EBC nie jest zgodna z prognozami większości ekonomistów. Wstrzymania podwyżek spodziewało się 39 na 69 ekonomistów ankietowanych przez Agencję Reutera. Na to, że stopy znów pójdą w górę, stawiało pozostałych 30 analityków.

"Tradycji stało się zadość, EBC podwyższa stopy w trakcie recesji" - komentują decyzję Europejskiego Banku Centralnego analitycy banku Pekao. "W stagflacyjnym otoczeniu to nie była łatwa decyzja, a rynek widział szansę na podwyżkę 50:50. Wygrały jednak obawy o wysoką inflację. W najnowszej projekcji EBC spodziewa się, że inflacja w strefie euro w 2024 r. pozostanie powyżej 3 proc." - czytamy. W ocenie ekspertów, komunikat po posiedzeniu "jasno sugeruje", że to ostatnia podwyżka w cyklu.

Analitycy Pekao komentują również słabnące euro do dolara. "Mimo podwyżki stóp EBC euro traci do dolara. Być może jest to reakcja na wyraźne obniżki prognoz wzrostu PKB z najnowszej projekcji EBC. Do silniejszego USD dołożyły się także opublikowane 15 minut później jastrzębie dane z USA: mocna sprzedaż detaliczna, wyższy od prognoz PPI" - czytamy.

W podobnym tonie ws. stóp procentowych piszą eksperci PKO Banku Polskiego. "EBC podniósł stopy procentowe o 25 pb, jednak zasugerował, że to już koniec podwyżek. Obecny poziom stóp, utrzymany wystarczająco długo, zapewni zdaniem bankierów centralnych powrót inflacji do celu. EBC na podstawie napływających danych zadecyduje, jak długo stopy muszą pozostać na obecnym poziomie. EBC ma się teraz zastanawiać nie czy podnosić stopy, ale kiedy zacząć je obniżać" - czytamy.

Więcej o: