Miało być "intrygująco" i "śmiesznie", ale Artur Soboń się wycofał. Znamy powód

Wiceminister Artur Soboń miał zabrać głos zaraz po ogłoszeniu przez Radę Polityki Pieniężnej decyzji o wysokości stóp procentowych. Ostatecznie jednak konferencję odwołano. I to nagle. Ministerstwo Finansów podało powód, który może zaskakiwać.

Dynamicznie rozwijały się losy briefingu wiceministra finansów Artura Sobonia. Około godziny 15:00 pojawiła się informacja, że zabierze on głos w sprawie stóp procentowych. Co ważne, wtedy jeszcze Rada Polityki Pieniężnej nie podała oficjalnie informacji o jej wysokości. Dlatego wśród analityków zaczęły się spekulacje, że Soboń wie coś więcej, niż powinien.  

Zobacz wideo Piotr Kuczyński: Po wyborach inflacja może wystrzelić do góry

Miało być "intrygująco" i "śmiesznie", ale Artur Soboń się wycofał

"Czy pan minister już coś wie, że wie, że warto to wytłumaczyć?" - pytał Daniel Kostecki, analityk rynków z CMCMarkets_PL, na portalu X. Podobne wątpliwości wyrażał doradca Donalda Tuska ekonomista Andrzej Domański. "Czy minister Soboń zna już decyzję RPP?" - dopytywał. Niektórzy jednak na zapowiedź wystąpienia wiceministra zareagowali z większą ekscytacją. Analitycy mBank tę informację nazwali mianem "iście intrygującej zapowiedzi na wielu płaszczyznach", a Piotr Cymcyk z DNA Rynków zapowiadał, że "będzie śmiesznie". 

Spekulowano, że rząd obawia się drastycznego spadku kursu złotego po decyzji Rady Polityki Pieniężnej i postanowił wystawić Sobonia jako "werbalną interwencję na rynku". "Czyli jeszcze przed decyzją RPP wiemy, że będzie potrzebna interwencja słowna z Ministerstwa Finansów?" - pytał, chociażby Cymcyk. Daniel Kostecki również spekulował, że wystąpienie zapowiedziano na wszelki wypadek jako obronę kursu. Ostatecznie jednak RPP obniżała stopy procentowe o 25 punktów bazowych, a kurs polskiej waluty nie zaliczył żadnych drastycznych zmian. 

Ministerstwo Finansów tłumaczy odwołanie wystąpienia Artura Sobonie

Równolegle Ministerstwo Finansów odwołało briefing, co Kostecki nazwał "matrixem". "Preferowany kurs EUR/PLN utrzymany (jeszcze?) więc pan minister nie musi bronić po raz kolejny" - komentował na platformie X. Natomiast sam resort w odpowiedzi dla money.pl wyjaśnił, że wystąpienie odwołano z powodu "natłoku obowiązków" i napiętego kalendarza Artura Sobonia. O godzinie 16:45 miał on wystąpić na zaplanowanym wcześniej panelu i po prostu nie zdążyłby wypowiedzieć się dla mediów. Na potwierdzenie tego stanowiska resort wskazywał, że samo miejsce briefingu było nietypowe. Zamiast siedziby Ministerstwa Finansów zapowiedziano je w The Tides przed Salą WAT przy ul. Wioślarskiej 8 w Warszawie.  

Sam Artur Soboń krótko skomentował decyzję Rady Polityki Pieniężnej. "Decyzja RPP o obniżce stóp procentowych o 0,25 pkt proc. jest zgodna z oczekiwaniami rynkowymi. Mamy szybki spadek inflacji w ostatnich miesiącach - z 18,4 proc. w lutym do 8,2 proc. we wrześniu (dane wstępne). W najbliższych miesiącach 2023 r. mamy szanse na inflację poniżej 7 proc." - napisał na platformie X.  

Więcej o: