W poniedziałek 6 listopada Narodowy Bank Polski opublikował informację o średnich kursach walut. Kolejna tabela zostanie przedstawiona we wtorek 7 listopada około południa. Są już też pierwsze reakcje rynku walut na wieczorne wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy oraz nominowanie do tworzenia rządu Mateusza Morawieckiego oraz powierzenie funkcji marszałka - seniora Markowi Sawickiemu.
Tymczasem rynek walutowy na wieczorne orędzie Andrzeja Dudy zareagował spokojnie. "Złoty bez reakcji na powierzenie przez Prezydenta misji tworzenia rządu M. Morawieckiemu. Rynek wie, że to tylko na chwilę i nic z tego nie wyjdzie" - napisali analitycy z portalu macronext.com niedługo po wystąpieniu prezydenta.
"Orędzie bez zaskoczenia. Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że Mateusz Morawiecki w pierwszej kolejności otrzyma misję stworzenia rządu. Złoty nie reaguje. EURPLN krąży ostatnio między 4,44 a 4,48. W poniedziałek wieczorem kurs euro jest w połowie tego przedziału" - dodał z kolei Bartosz Sawicki z cinkciarz.pl.
Rynki reagują w powyższy sposób, bo doskonale wiedzą, jak wygląda sytuacja na polskiej scenie politycznej. Co zatem dalej? Jeśli misja utworzenia rządu przez przedstawiciela PiS się nie powiedzie, to według Konstytucji Sejm wybierze kandydata na premiera, a jak zadeklarował prezydenta Duda, zostanie on niezwłocznie powołany na to stanowisko. I wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że tak się właśnie stanie. Dotychczasowa opozycja ma 248 głosów w Sejmie, wobec 194 głosów PiS. Lider PO Donald Tusk, który ma zostać szefem rządu, zasugerował podczas spotkania z mieszkańcami Wrocławia, że w piątek zostanie przedstawiona umowa koalicyjna, bo wszystko jest już "dopięte na ostatni guzik".
Wybory parlamentarne 2023 Gazeta.pl
A co gdyby jednak i ten krok tworzenia rządu się mimo wszystko nie powiódł, bo np. w ostatniej chwili z umowy wycofałby się któryś z koalicjantów? Jeżeli Sejmowi nie udałoby się stworzyć rządu, wtedy prezydent w ciągu 14 dni powołuje premiera i na jego wniosek członków rządu oraz odbiera od nich przysięgę. W tym konstytucyjnym kroku Sejm udziela rządowi wotum zaufania zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, a w dwóch poprzednich krokach konieczna jest większość bezwzględna. Jeśli za trzecim podejściem nie uda się wyłonić rządu, prezydent musi skrócić kadencję Sejmu i zarządzić wybory.
Rynek walutowy czeka w tym tygodniu teraz już na decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie wysokości stóp procentowych. Posiedzenie startuje dziś, we wtorek, a decyzja zostanie ogłoszona w środę 8 listopada. W czwartek najpewniej czeka nas z tej okazji tradycyjne już wystąpienie prezesa NBP, Adama Glapińskiego. J
aka może być decyzja Rady ws. stóp? "Większość ekspertów spodziewa się kolejnej obniżki - zapewne o 25 punktów bazowych, do 5,50 proc. Argumentem ma być wyraźny spadek inflacji w październiku - do 6,5 proc. rok do roku. Z drugiej strony, np. ekonomiści Banku Milllennium jako czynnik niepewności widzą możliwą 'zmianę funkcji reakcji RPP' w obliczu prawdopodobnej zmiany koalicji rządzącej. Pojawiają się też opinie (ostatnio ze strony analityków Credit Agricole), że październikowa obniżka stóp będzie ostatnią na ponad rok - w grudniu i całym 2024 r. stopy mają już pozostawać bez zmian" - analizował Mikołaj Fidziński. Więcej na ten temat czytaj TUTAJ.
Dzisiaj rano, tj. 07.11.2023 r. dolar amerykański umacnia się względem złotego. Nasza waluta zaś jeszcze rośnie nieznacznie kosztem euro, franka szwajcarskiego oraz funta szterlinga. Oto kursy głównych walut, a także kursy hrywny i rubla rosyjskiego tuż po godzinie 6:00:
Poniżej przedstawiamy kalendarium wydarzeń makroekonomicznych na poniedziałek, 6 listopada 2023 r., przygotowane przez analityków Macronext: