Sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) zwiększyła się w grudniu 2025 r. ujęciu rocznym o 5,3 proc. - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. To poniżej oczekiwań, gdyż spodziewano się wzrostu na poziomie 5,5 proc. Dla porównania, w listopadzie 2025 r. nastąpił wzrost o 3,1 proc. rok do roku. GUS podał również, że w relacji miesiąc do miesiąca nastąpił wzrost sprzedaży detalicznej o 12,5 proc.
W okresie od stycznia do grudnia 2025 r. sprzedaż wzrosła o 4,3 proc. w skali roku (wobec wzrostu o 2,7 proc. w analogicznym okresie 2024 r.). Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w grudniu 2025 r. sprzedaż detaliczna w cenach stałych była o 4,7 proc. wyższa niż w analogicznym miesiącu poprzedniego roku oraz wyższa o 0,2 proc. w porównaniu z listopadem 2025 r.
W grudniu 2025 r. sprzedaż detaliczna wyraźnie zwiększyła się w grupach: "meble, rtv, agd" (+19,8 proc. rok do roku) oraz "pojazdy samochodowe, motocykle, części" (+13,1 proc.). Wzrosty odnotowano też w kategoriach: "pozostałe" (+8,6 proc.), "farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny" (+8,4 proc.) oraz "paliwa stałe, ciekłe i gazowe" (+8,3 proc.). W grupie o najwyższym udziale w sprzedaży detalicznej "ogółem" - "żywność, napoje i wyroby tytoniowe" zaobserwowano wzrost sprzedaży o 1,9 proc.
Analitycy Banku Pekao oceniają, że sprzedaż dóbr trwałych i dyskrecjonalnych była nieco mocniejsza, niż prognozowali, ale rozczarowały za to dane o żywności oraz odzieży i obuwiu. "Sprzedaż detaliczna nie zaskoczyła, rosnąc o 5,3 proc. Na koniec roku konsument potwierdził więc dobrą formę, wieńcząc tym samym zupełnie dobry rok (a miało nie być przyspieszenia względem 2024!)" - czytamy w komentarzu ekonomistów.