Strach w IBM. "Nikt nie jest bezpieczny". Co się dzieje z dawnym gigantem?

Robert Kędzierski
IBM szykuje się do masowych zwolnień. Jednocześnie zapowiada, że będzie tworzył nowe miejsca pracy. Próbuje dogonić nową rynkową rzeczywistość.

Według raportu Wall Street Journal w IBM szykują się kolejne, tym razem znacznie większe zwolnienia. Pionier branży informatycznej ma ponoć zwolnić wkrótce 14 tysięcy pracowników.

Przeczytaj też: Rosjanie podsłuchiwali...maszyny do pisania!

Transformacja giganta

Zwolnienia są elementem większego planu. Rozpoczęły się już w styczniu. Wall Street Journal twierdzi,że są dowodem na to, że technologiczny gigant próbuje się przeobrazić. Równocześnie ze zwolnieniami firma zapowiada bowiem zatrudnienie armii 20 tysięcy specjalistów. Mają zajmować się przede wszystkim przechowywaniem danych w chmurze i bezpieczeństwa. Nie są to produkty i usługi, z którymi kojarzy nam się IBM.

Zły trend

IBM i Intel to dwie najbardziej rozpoznawalne spółki technologiczne, które w ostatnim czasie redukują zatrudnienie. Główną przyczyną jest spadek sprzedaży pecetów i wzrost popularności zupełnie nowych usług. Te powody nie są jednak jedyne - cały amerykański rynek pracy ostatnio kuleje. Od początku roku do końca kwietnia w USA zwolniono ponad 250 tys. pracowników, najwięcej od mocno kryzysowego 2009 roku. 

IBM musi się zmieniać, bo zmienia się rynek. Dziś największe znaczenie dla branży ma sztuczna inteligencja, magazynowanie danych. IBM będzie zmieniał się dalej, bo rynek technologii wymaga dziś innych rozwiązań niż dekadę czy dwie temu.

Więcej o:
Komentarze (9)
Strach w IBM. "Nikt nie jest bezpieczny". Co się dzieje z dawnym gigantem?
Zaloguj się
 • cenisz.dobre.dziennikarstwo

  Oceniono 2 razy 2

  Ostatnio wycofali się z produkcji serwerów (tzw seria X). CHodzą pogłoski, że chcą też sprzedać swoją działkę storage.
  Generalnie pozbywają się wszystkiego co ma związek ze sprzedażą hardware.
  I w sumie słusznie, bo skoro tworzą swoją własną chmurę i zamierzają do niej przenieść swoich klientóa, to po co podcinać tę gałąź i sprzedawać i hardware. To przecież zmniejszy zainteresowanie chmurą.

  Ale, pan dziennikarz nie za bardzo wie o czym pisze.

  Rozwiązania Cloud IBM, ma od kilku lat (vide SoftLayer), podobnie te dotyczące security. Tylko nie sa to produkty dostępne dla zwykłągo zjadacza chleba, tylko dla dużych korporacji. A tylko takimi klientami IBM jest zainteresowany.

 • delamore

  Oceniono 4 razy 2

  czyli z art wynika, ze zatrudni 6 tys na plus - glownie w takich krajach jak Polska pewnie, dodatkowo IBM nie sprzedaje laptopów od ponad 10 lat

 • wudeer

  Oceniono 1 raz 1

  Sprzedaż produkcji serwerów xSeries wydaje się być sensowna, ale nigdy nie zrozumiem dlaczego IBM nie kupił Suna i praw do Javy oraz sprzedaży działu produkcji procesorów, który może przynosił minimalne straty, ale był źródłem mnóstwa możliwości. Miał być Watson, choć widać, że obecnie w IBM brakuje kadry, która umiałaby to wykorzystać i... klientów gotowych na ryzyko wdrożenia tego typu rozwiązania.

 • Pawel Komorowski

  Oceniono 2 razy 0

  Panie Robercie, IBM wycofał się ze sprzedaży PC wiele lat temu i sprzedał biznes Chinczykom
  - zna Pan markę Lenovo ? Musi Pan się lepiej przygotować do pisania artykułów - moja gorąca rekomendacja.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX