Dowód w smartfonie? To możliwe już w przyszłym roku

Robert Kędzierski
Plastikowe dowody z elektronicznym chipem miały być gotowe już 6 lat temu. Z wielkich planów, pomimo inwestycji, nic nie wyszło. Anna Streżyńska, minister Cyfryzacji, zapowiada jednak sporą rewolucję. Nowe dowody elektroniczne będą aplikacją na smartfony.

Podczas konferencji Impact 16 Anna Streżyńska, minister Cyfryzacji, zapowiedziała,  że w ciągu 12 miesięcy może powstać aplikacja, która będzie pełnić funkcję cyfrowego dowodu osobistego.

Przeczytaj też: System operacyjny do zarządzania... krajem. Z Estonii.

To rewolucja w podejściu do tematu - pierwotnie to rozwiązanie miało zostać wdrożone już w roku 2010.  Wcześniejszy projekt przewidywał normalny plastikowy dowód wyposażony chip elektroniczny. Miał umożliwić między innymi składanie podpisu elektronicznego, dokonywanie działań w urzędach administracji publicznej i być wykorzystywany w rejestrze usług medycznych prowadzonych przez NFZ. Dziś tę funkcję ma przejąć aplikacja. 

Opóźnienia przy wdrażaniu dowodu z chipem w Polsce spowodowały zmianę w myśleniu o jego formie. Teraz chodzi o to, "żeby on był zintegrowany z kartą kredytową, kartą studencką czy kartą miejską, prawem jazdy, ubezpieczeniem zdrowotnym albo z tymi wszystkimi rzeczami umieszczonymi w telefonie komórkowym, który jest takim samym dobrym nośnikiem jak każdy inny -

mówiła agencji IAR minister cyfryzacji cytowana przez Bankier.pl

Pomysł nie jest nowy.  Podobne rozwiązania stosuje już kilka krajów Unii Europejskiej, a sama Unia przyznała Polsce 300 milionów zł na ten cel, które musimy wykorzystać do roku 2019.

Całkiem zatem możliwe że do tego czasu wizyta na poczcie w urzędziea, a być może nawet na granicy państwa, nie będzie wymagała posiadania fizycznego dowodu tożsamości.

Dotychczasowe koszty przygotowania dowodów elektronicznych wyniosły 100 milionów złotych. 300 dodatkowych powinno wystarczyć na wdrożenie systemu. Pewności mieć nie możemy - Polska na polu cyfryzacji ma spore zapóźnienia.

Innowacyjny projekt stworzenia nowych dowodów osobistych nie jest jedynym, które Ministerstwo Cyfryzacji przedstawiło w tym roku. Minister Streżyńska chce również, by wszelkie urzędowe sprawy były możliwe do załatwienia bez wychodzenia w domu. Miejmy nadzieję, że ambitne plany uda się zrealizować. 

Źródło: Bankier.pl

Więcej o: