Efekt Pokemon GO: wartość rynkowa Nintendo w górę. Firma przegoniła swojego największego konkurenta

Kamil Mizera
Z czystym sumieniem można to już nazwać efektem Pokemenów. Od chwili uruchomienia gry akcje Nintendo drożeją w ekspresowym tempie. Po dwóch dniach od premiery wartość giełdowa firmy skoczyła o 7,5 miliarda dolarów. A to dopiero początek.

Jak donosi Bloomberg, Nintendo właśnie przegoniło Sony pod względem wartości rynkowej. W przypadku pierwszej firmy, mówimy o wycenie na poziomie niemal 40 miliardów dolarów, w przypadku tej drugiej - 38,3 miliarda

Nintendo vs SonyNintendo vs Sony zrzut ekranu (www.bloomberg.com)

Wszystko to za sprawą Pokemon GO, które okazało się światowym fenomenem. Od 6 lipca akcje firmy niemal nieprzerwanie drożeją i obecnie osiągnęły najwyższą wycenę od kwietnia 2010 roku.

Nintendo wykresNintendo wykres zrzut ekranu (www.investing.com)

Warto zauważyć, że po pierwszym tygodniu od uruchomienia akcje firmy zanotowały lekki spadek, jednak zaraz potem uruchomiono grę w Niemczech oraz kolejnych europejskich krajach, co natychmiast przełożyło się na dalsze ich drożenie. 

NintendoNintendo zrzut ekranu (www.investing.com)

Choć wycena firmy rośnie, to w Nintendo nie powinni jeszcze otwierać szampana. Obecnie wzrost oparty jest na błyskawicznym i dość niespodziewanym sukcesie Pokemon GO. Jednak jak każda moda, która pojawiła się nagle, również w tym przypadku istnieje zagrożenie, że w pewnym momencie formuła tej gry się wypali.

Przed Nintendo stoi więc zadanie zbudowania dla Pokemon GO ekosystemu, który przywiąże graczy do tytułu nie na miesiące, ale lata. 

Więcej o: