Rekordowy Facebook: blisko 2 miliardy użytkowników, 6,4 miliarda dolarów przychodu

Robert Kędzierski
Facebook osiąga rewelacyjne wyniki, a Mark Zuckerberg już wie, na czym będzie zarabiał w przyszłości.

Facebook opublikował dane dotyczące wyników portalu za drugi kwartał bieżącego roku. Są więcej niż zadowalające i to pod każdym względem. Po pierwsze z portalu Marka Zuckerberga korzysta już 1,77 miliarda ludzi. To o 15 procent więcej, niż przed rokiem.

Portal zmierza w kierunku osiągnięcia kolejnego milowego kroku w swoim rozwoju, jakim jest 2 miliardy użytkowników. Nie będzie to jednak tak proste, bo dynamika wzrostu nie jest już tak imponująca - wynosi 3,66%, a poza tym spadła w ostatnim kwartale z poziomu 3,77%. Wystarczyło to jednak, by Markowi Zuckerbergowi przybywało po 60 milionów użytkowników miesięcznie.

Warto też przypomnieć, że z portalu za pomocą smartfonu lub tabletu korzysta już ponad miliard osób. Podobne wyniki osiągnęły też oba komunikatory należące do Facebooka: Messenger i WhatsApp. Do tego jeszcze doliczyć trzeba 500 milionów użytkowników Instagrama.

Przeczytaj też: Polacy "wydani" policji przez Facebooka? 627 osób.

Facebook ma już 1,7miliarda użytkownikówFacebook ma już 1,7miliarda użytkowników Fot.Statista.com

Spory wzrost przychodów

Nowi użytkownicy to nie jedyny powód do radości - rosną również przychody Facebooka i to znacząco, bo o 59 procent (rok do roku). Wyniosły 6,44 miliarda dolarów, co przełożyło się na wielkie, wynoszące 2,05 miliarda dolarów, zyski. W kasie Marka Zuckerberga jest już... 23 miliardy dolarów w gotówce. 

Użytkownicy mobilni coraz cenniejsi

W wynikach Facebooka fascynuje coś jeszcze - przychody w 84 procentach uzyskano z użytkowników mobilnych. W zeszłym roku było to 76 procent. A jeszcze kilka lat temu Mark Zuckerberg musiał przekonywać inwestorów, że wkrótce będzie zarabiać na smartfonach, analitycy zastanawiali się, czy twórcy serwisu uda się skutecznie dostosować do mobilnej rzeczywistości. Jak widać Zuckerberg doskonale odnalazł się w nowych realiach. 

facebookfacebook Robert Kędzierski://creativity103.com/

Świetlana przyszłość Facebooka

Założyciel portalu już dziś stara się przygotować swój serwis na następną rewolucję - związaną z rzeczywistością wirtualną. To właśnie ona, obok treści wideo, ma być ważnym źródłem przyszłych dochodów. Stąd inwestycje w projekty takie jak Oculus Rift i wprowadzenie funkcji takich jak Live Video. Z Facebooka i Messengera coraz aktywniej korzystają też firmy: 60 milionów aktywnych stron prowadzonych przez przedsiębiorstwa.

Zuckerberg planuje też dalszy rozwój serwisu, bo, jak zauważa, kolejne cztery miliardy ludzi nadal nie ma dostępu do internetu. Dlatego inwestuje w  nowe rozwiązania. Niedawno zakończył się pierwszy lot testowy Aquili, zasilanego energią słoneczną samolotu, który dostarczy Internet na terenach gdzie dostęp do tradycyjnej infrastruktury teleinformatycznej jest niemożliwy lub utrudniony. Pomóc w rozwoju ma też technologia DeepText - narzędzie oparte o o uczenie maszynowe, które jest w stanie rozpoznać kontekst kilkunastu tysięcy postów na sekundę w 20 językach. Przyszłość Facebooka wydaje się niezagrożona?

Więcej o: