Te badania przekreślają marzenia o podboju Marsa? Astronauci umierają na serce

Robert Kędzierski
NASA dwa lata temu ogłosiła odważny program podboju kosmosu. Za kilka dekad ludzka stopa ma stanąć na Marsie, a Czerwona Planeta ma być drugą Ziemią. Wyniki badań, które właśnie opublikowano w USA, mogą te marzenia bezpowrotnie przekreślić. Po latach zyskaliśmy dowody na to, że podróże kosmiczne bardzo szkodzą układowi sercowo-naczyniowemu.

Na łamach pisma Nature opublikowano właśnie raport, który może bezpowrotnie przekreślić nasze marzenia o podboju kosmosu, Księżyca czy Marsa. Wyniki analiz dotyczących stanu zdrowia astronautów biorących udział w programie kosmicznym Apollo (realizowanym w latach 1966-1972, składającym się z 11 misji) są alarmujące.

Przeczytaj też: Centymetry od śmierci w kosmosie. Te historie przerażają. 

Okazuje się, że astronauci, którzy odbyli długie kosmiczne podróże, częściej cierpieli później na choroby układu krążenia. Od czterech do pięciu razy częściej. Ci, którzy odbyli krótką misję na niskiej orbicie okołoziemskiej (program Apollo nie składał się jedynie z misji Księżycowej) na serce chorowali rzadziej. Innymi słowy: astronauci, którzy wylądowali na Księżycu przypłacili to zdrowiem lub życiem. Spośród 24 nie żyje dziewięciu. 

Naukowcy sądzą, że długie podróże kosmiczne są szkodliwe dla sercaNaukowcy sądzą, że długie podróże kosmiczne są szkodliwe dla serca Fot. za Nature

Zabójcze promieniowanie

Naukowcy są ostrożni w odpowiadaniu na pytanie dlaczego problemy ze zdrowiem dotyczą akurat układu krążenia. Wiadomo tylko, że głównym winowajcą jest promieniowanie kosmiczne. Przed słonecznym wiatrem pełnym zabójczych cząstek przenikających poszycie statku czy skafander w zasadzie nie ma ucieczki. Naukowcy sądzili do tej pory, że podróże kosmiczne mogą powodować niewielkie uszkodzenia, które organizm będzie w stanie sam naprawiać. Obawiali się, że w dłuższej perspektywie lot kosmiczny może przyczyniać się do rozwoju raka (na skutek mutacji powodowanych przez promieniowanie). 

Mikrouszkodzenie spowodowane przez pojedynczą cząstkęMikrouszkodzenie spowodowane przez pojedynczą cząstkę Fot.NASA

Podróże kosmiczne są też ryzykowne ze względu na możliwość zderzenia z niewielkimi kosmicznymi przedmiotami. Efekty dobitnie przedstawia to zdjęcie.

Badania, które opisuje Nature nie są jednoznaczne chociażby z uwagi na niską próbę - zbyt mało osób odbyło podróże kosmiczne, by wyniki uznać za jednoznaczne.  

Oficjalny plan misji marsjańskiejOficjalny plan misji marsjańskiej Fot. NASA

Jeśli nieuniknioną konsekwencją długiego przebywania w kosmosie są choroby serca długi lot na Marsa, jego kolonizacja, stają pod znakiem zapytania. Ambitny program, który NASA nakreśliła dwa lata temu, przewidując, że za kilka dekad ludzka stopa stanie na powierzchni Marsa, stał się właśnie znacznie bardziej ryzykowny, niż myśleliśmy. O kolonizacji kosmosu musimy zapomnieć? 

Więcej o:
Komentarze (135)
Te badania przekreślają marzenia od podboju Marsa? Astronauci umierają na serce
Zaloguj się
 • luketjorself

  Oceniono 49 razy 45

  Spokojnie. Może dla USA zdrowie astronautów to problem, ale Rosjanie i Chińczycy nie będą się tym przejmować.

 • zoltan_waw

  Oceniono 45 razy 25

  "Innymi słowy: astronauci, którzy wylądowali na Księżycu przypłacili to zdrowiem lub życiem. Spośród 24 nie żyje dziewięciu. "
  A czy ktoś wziął pod uwagę drobny fakt że program Apollo rozpoczął się blisko 50 lat temu i ci ludzie po prostu się zestarzeli i umarli ?

 • korollaq

  Oceniono 25 razy 13

  Niewiele można powiedzieć na podstawie takich badań Kilkaset osób, w dodatku sami silni mężczyźni- takie byki dość wcześnie umierają na serce. Z misji Apollo umarło kilka% więcej niż z ogółu społeczeństwa, ale wśród innych kosmonautów- mniej. Jednym słowem- tania sensacja i bicie piany.

 • siekieraaxe

  Oceniono 8 razy 6

  Moj ojciec jest ten sam rocznik co Neil Armstrong.
  Z jego klasy, 32 osób, nie zyje 19.
  Żaden nie był na księżycu.

 • szczur_z_kanalu

  Oceniono 10 razy 6

  Jak NASA zapłaci mi milion dolarów, przekażę im wyniki swoich badań, z których jednoznacznie wynika, że do roku 2050 100% astronautów biorących udział w misjach Apollo umrze z różnych powodów.

 • sprzedafca

  Oceniono 4 razy 4

  Misja Księżycowa to było ok. 7 dni. Dziś pobyt na orbicie w stacji ISS to miesiące. Tematem interesuję się nie od dziś i wiem, że wielu z tych astronautów tzw. starej daty nie stroniło od alkoholu i cygar. Dzisiejsi kosmiczni kowboje to rasowe byczki.

 • kreoton

  Oceniono 4 razy 4

  Jeśli policzyć średnią długość życia astronautów i podatność na choroby to bardziej niebezpieczne od lotów kosmicznych jest mieszkanie w Polsce.

 • Maciej Turek

  Oceniono 4 razy 4

  24 osoby to trochę za mała próba, żeby wyciągać daleko idące wnioski. Idę o zakład, że gdyby losowo wybrać 24 starych ludzi na ulicy, to też jest szansa, że akurat 9 z nich będzie miało poważne choroby kardiologiczne.

 • hubert454

  Oceniono 4 razy 4

  i karierę mieli taką bezstresową ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX