Te badania przekreślają marzenia o podboju Marsa? Astronauci umierają na serce

Robert Kędzierski
NASA dwa lata temu ogłosiła odważny program podboju kosmosu. Za kilka dekad ludzka stopa ma stanąć na Marsie, a Czerwona Planeta ma być drugą Ziemią. Wyniki badań, które właśnie opublikowano w USA, mogą te marzenia bezpowrotnie przekreślić. Po latach zyskaliśmy dowody na to, że podróże kosmiczne bardzo szkodzą układowi sercowo-naczyniowemu.

Na łamach pisma Nature opublikowano właśnie raport, który może bezpowrotnie przekreślić nasze marzenia o podboju kosmosu, Księżyca czy Marsa. Wyniki analiz dotyczących stanu zdrowia astronautów biorących udział w programie kosmicznym Apollo (realizowanym w latach 1966-1972, składającym się z 11 misji) są alarmujące.

Przeczytaj też: Centymetry od śmierci w kosmosie. Te historie przerażają. 

Okazuje się, że astronauci, którzy odbyli długie kosmiczne podróże, częściej cierpieli później na choroby układu krążenia. Od czterech do pięciu razy częściej. Ci, którzy odbyli krótką misję na niskiej orbicie okołoziemskiej (program Apollo nie składał się jedynie z misji Księżycowej) na serce chorowali rzadziej. Innymi słowy: astronauci, którzy wylądowali na Księżycu przypłacili to zdrowiem lub życiem. Spośród 24 nie żyje dziewięciu. 

Naukowcy sądzą, że długie podróże kosmiczne są szkodliwe dla sercaNaukowcy sądzą, że długie podróże kosmiczne są szkodliwe dla serca Fot. za Nature

Zabójcze promieniowanie

Naukowcy są ostrożni w odpowiadaniu na pytanie dlaczego problemy ze zdrowiem dotyczą akurat układu krążenia. Wiadomo tylko, że głównym winowajcą jest promieniowanie kosmiczne. Przed słonecznym wiatrem pełnym zabójczych cząstek przenikających poszycie statku czy skafander w zasadzie nie ma ucieczki. Naukowcy sądzili do tej pory, że podróże kosmiczne mogą powodować niewielkie uszkodzenia, które organizm będzie w stanie sam naprawiać. Obawiali się, że w dłuższej perspektywie lot kosmiczny może przyczyniać się do rozwoju raka (na skutek mutacji powodowanych przez promieniowanie). 

Mikrouszkodzenie spowodowane przez pojedynczą cząstkęMikrouszkodzenie spowodowane przez pojedynczą cząstkę Fot.NASA

Podróże kosmiczne są też ryzykowne ze względu na możliwość zderzenia z niewielkimi kosmicznymi przedmiotami. Efekty dobitnie przedstawia to zdjęcie.

Badania, które opisuje Nature nie są jednoznaczne chociażby z uwagi na niską próbę - zbyt mało osób odbyło podróże kosmiczne, by wyniki uznać za jednoznaczne.  

Oficjalny plan misji marsjańskiejOficjalny plan misji marsjańskiej Fot. NASA

Jeśli nieuniknioną konsekwencją długiego przebywania w kosmosie są choroby serca długi lot na Marsa, jego kolonizacja, stają pod znakiem zapytania. Ambitny program, który NASA nakreśliła dwa lata temu, przewidując, że za kilka dekad ludzka stopa stanie na powierzchni Marsa, stał się właśnie znacznie bardziej ryzykowny, niż myśleliśmy. O kolonizacji kosmosu musimy zapomnieć? 

Więcej o: