Nigeryjski szwindel mniej groźny? Schwytano króla przekrętów

Robert Kędzierski
Wielki sukces Interpolu i służb Nigerii. Udało się schwytać mężczyznę, który odpowiadał za okradanie firm metodą na "nigeryjski szwindel".

Mike - tak nazywa się mężczyzna, którego udało się schwytać po wspólnej akcji Interpolu i służb Nigerii. Przestępca, kierował szajką składającą się z ok. 40 osób, która specjalizowała się w tzw. nigeryjskim przekręcie. 

Czytaj też: Skok stulecia za pomocą... faksu? Prawie im się udało!

Szczegóły, które podaje agencja Reutera, są niezwykle interesujące. Przestępcy atakowali przede wszystkim firmy. Infekowali komputery szkodliwym oprogramowaniem i przejmowali za pomocą keyloggerów kontrolę nad kontami e-mailowymi szefów, księgowych i innych ważnych pracowników. Następnie pracownicy firmy albo kontrahenci byli proszeni o wykonanie przelewu. Nadawcami tych wiadomości byli oczywiście nie ich szefowie, ale cyberprzestępcy. I to na ich konto trafiały pieniądze.

Gang cyberprzestępców doprowadził do strat wynoszących nawet 60 mln dolarów

embed

Czytaj też: Wyjaśniamy na czym polega Nigeryjski Szwindel

Ze strachu przed szefem

Metoda, którą posłużyli się przestępcy, jest dość popularna i skuteczna. W ubiegłym roku opisywaliśmy przypadek pewnej firmy, która w podobnych okolicznościach straciła 17 milionów dolarów. Przestępcom udało się przekonać jednego z dyrektorów do dokonania przelewu na wskazane konto. Rozmówcę wciągano w rozmowę za pomocą wiadomości mających wywrzeć psychologiczną presję.

Sprawa jest załatwiona, teraz czekamy na dokumenty i wyznaczenie daty ujawnienia informacji o przejęciu. Proszę dokonaj kolejnego przelewu na kwotę 9,4 mln dol. na to samo konto. Firma potrzebuje należytych funduszy i musi zaznaczyć swoją pozycję na chińskim rynku. Keith, nigdy nie zapomnę o twoim profesjonalizmie w tej sprawie, okażę swoją wdzięczność wkrótce. [...] Proszę zrób przelew jak najszybciej, Rodney musi mieć potwierdzenie do 13.

Schwytanie szajki, która od lat okradała firmy nie rozwiąże problemu - podobni przestępcy atakują coraz częściej. Jedyny sposób na uniknięcie problemów to zachowanie zdrowego  rozsądku, korzystanie z oprogramowania antywirusowego i potwierdzanie informacji przed dokonaniem przelewu. 

 

Więcej o: