Czy to koniec Nexusa? Google coraz bliżej własnego smartfona

Google zamierza porzucić nazwę Nexus. To nie tylko kosmetyczna zmiana - wygląda na to, że firma szykuje się do wypuszczenia własnych smartfonów.

Nexusy to smartfony zaprojektowane przez Google, jednak wykonywane przez topowych producentów, takich jak Samsung, Huawei czy HTC. Urządzenia zazwyczaj jako pierwsze otrzymują nową wersję Androida, zaś specyfikacją starają się konkurować z najlepszymi flagowcami. Nie są to jednak w pełni autorskie sprzęty, co Google zaczyna przeszkadzać.

Czytaj też: Google nas zaskoczy? Nowe Nexusy już jesienią?

I właśnie dlatego nazwa Nexus ma zniknąć - twierdzi portal Android Central. Dwa nowe tegoroczne smartfony, tworzone przez HTC, mają wprost i tylko nawiązywać do Google’a. Na obudowie znajdzie się logo tylko tej firmy. Co więcej, w urządzeniach znajdziemy też specjalną wersję Android Nougat, jednak tutaj dokładne szczegóły są nieznane.

Smartfon od Google - i tylko od Google

Skąd ta zmiana nazwy? Pod koniec lipca pisaliśmy, że Google chce stworzyć własny supersmartfon. Gigantowi coraz mniej podoba się fakt, że inni producenci za bardzo ingerują w to, jak Nexusy działają czy wyglądają. Stąd pomysł, by działać niezależnie i stać się jeszcze większym rywalem np. dla Apple. Dodajmy do tego pogłoski o planach stworzenia własnego procesora.

Porzucenie marki Nexus, do której wielu już zdążyło się przyzwyczaić, to być może oswajanie użytkowników z bardziej samodzielnymi urządzeniami Google. Nexus kojarzy się nie tylko z gigantem, ale też producentami, którzy tworzyli poprzednie modele. Nowa nazwa pozwoli się od tego odciąć.

I jeszcze bardziej wyróżnić.