Koniec pożerania mobilnych danych. Aktualizacje aplikacji na Androidzie mniejsze o nawet 65 procent

Najnowsza technologia aktualizacji aplikacji na Androidzie zmniejsza rozmiar pobieranych plików o nawet 65 procent. To dobra wiadomość dla użytkowników zmuszonych do aktualizacji przez sieć komórkową.

Na samym początku każda aktualizacja aplikacji zainstalowanej na smartfonie z Androidem wymagała pobierania od nowa praktycznie całego pliku instalacyjnego APK. W niektórych sytuacjach ich rozmiar wynoszący kilkadziesiąt, a nawet kilkaset megabajtów wykluczał z możliwości aktualizacji wielu użytkowników korzystających wyłącznie z komórkowej transmisji danych.

Czytaj też: To już pewne. 1 stycznia 2017 r. WhatsApp zniknie z tych smartfonów

Od 2016 roku Google rozpoczęło wdrażanie nowego algorytmu redukującego rozmiar pobieranych plików o niemal połowę. Najnowsze rozwiązanie podnosi poprzeczkę jeszcze wyżej zmniejszając rozmiar pobieranych plików o 65 proc. Jak zapewnia Google, dzięki użyciu nowej metody aktualizacje niektórych aplikacji mogą stanowić zaledwie 10 proc. pierwotnego rozmiaru pliku instalacyjnego APK.

Nowa metoda aktualizacji aplikacji na AndroidzieNowa metoda aktualizacji aplikacji na Androidzie źródło: zrzuty ekranowe

Zła wiadomość jest taka, że nowa metoda aktualizacji wymusza dodatkową pracę na procesorze smartfonu, a cały proces przebiega nieco wolniej. Dlatego Google planuje zastosowanie jej w pierwszej kolejności dla aktualizacji odbywających się w tle, przykładowo podczas ładowania telefonu kiedy pozostaje w trybie czuwania. Tak czy siak, aktualizacje aplikacji na Androidzie powinny stać się bardziej łaskawe dla użytkowników mobilnego internetu.

A teraz zrób sobie przerwę na kawę i zobacz to wideo:

Więcej o: