"Czarny ekran i kręcące się w nieskończoność kółko". Tej aktualizacji Windows 10 lepiej nie pobierać

Robert Kędzierski
Wielu użytkowników, którzy pobrali aktualizację KB3201845 do Windows 10 ma powody do frustracji. Część maszyn dziwnie się zachowuje albo w ogóle nie działa.

Użytkownicy powinni zrezygnować z pobierania poprawki KB3201845 do Windows 10. Część osób, która ją zainstalowała ma spore problemy ze swoimi maszynami.

Czytaj też: Windows 10 na smartfonie. Normalna, pełna wersja. Jak to możliwe?

W najlepszym przypadku komputer nie będzie w stanie przeprowadzić procesu aktualizacji. Kiedy już to się uda maszyna wpada w pętlę restartów, uniemożliwia uruchomienie systemu z napędu USB. Zdarza się też, że Windows utyka w miejscu.

Po automatycznym zainstalowaniu aktualizacji KB3201845 system Windows 10 nie uruchamia się - czarny ekran i kręcące się białe kółko w nieskończoność. Wymuszanie wyłączenia i ponowne włączanie komputera za każdym razem po kilku godzinach "kręcenia się" tego kółka powoduje to samo - czarny ekran i [...] kółeczko i tak może się kręcić nawet przez 12 godzin (dzisiaj zostawiłem to na całą noc i bez efektu). To już kolejna [...] aktualizacja automatyczna, po której komputer nie uruchamia się. [...] Poprzednio w październiku miałem to samo. Błagam - pomóżcie bo laptop jest w tej chwili bezużyteczny. Udaje się uruchomić w trybie awaryjnym, ale co z tego jak sieć nie działa mimo uruchamiania w trybie awaryjnym z obsługą sieci... a miał służyć tylko do przeglądania Internetu.

- pisze na forum Microsoft jeden z polskich użytkowników

Zdarza się też, że maszyny, które pomyślnie przeszły proces instalacji poprawki KB3201845 zostają odcięte od... aplikacji Google takich jak Chrome, a nawet przeglądarki Edge. Tę wadę można spróbować samodzielnie za pomocą kilku komend. 

Problemem użytkowników Windows 10 nieco skomplikowany sposób blokowania automatycznego sposobu pobierania aktualizacji. Opcję trudno znaleźć w Ustawieniach. Należy sięgnąć po menadżer, za pomocą którego wyłączymy funkcję Windows Update.

 

Microsoft pracuje nad odpowiednimi poprawkami. Problemy z aktualizacjami zdarzały się już wcześniej wielokrotnie. Za te najbardziej spektakularne Microsoft musiał nawet... wypłacać odszkodowania.