Potężny procesor, 6 GB RAM i skaner tęczówki? Oto wszystko, co wiemy o Samsungu Galaxy S8

Nowe informacje na temat przyszłorocznego flagowca Samsunga wypływają do internetu niemal codziennie. Ma być to smartfon rewolucyjny zarówno pod względem wyglądu, jak i funkcjonalności. Zebraliśmy wszystko co o nim wiemy w jednym artykule.

Galaxy S8 to dla Samsunga niezwykle ważny produkt. W końcu trzeba zatrzeć zły ślad po aferze związanej z akumulatorami w Note 7. Samsung zrobi więc wszystko, aby zaskoczyć klientów niezwykłymi możliwościami i na nowo przekonać do siebie zrażonych klientów.

Prawie codziennie w sieci pojawiają się nowe informacje na temat Galaxy S8. Większość z nich zakłada, że nowy smartfon zaskoczy wszystkich zarówno pod względem designu jak i funkcjonalności. Czy tak będzie naprawdę? Bardzo możliwe, w 2017 roku mija 10 lat od pojawienia się iPhone'a na rynku. Apple będzie chciało zatem przebić konkurencję w nowym iPhone 8, a na to Samsung nie może pozwolić.

Zakrzywiony ekran w obu wersjach

Na temat ekranu w Galaxy S8 pisaliśmy już jakiś czas temu. Galaxy S8 prawdopodobnie będzie dostępny w dwóch wersjach o przekątnych 5,7 i 6,2 cala. W obu ekran ma mieć zakrzywione krawędzie.

Bardzo możliwe, że Samsung nie zdecyduje się na użycie płaskiego ekranu w jakiejkolwiek wersji Galaxy S8, podobnie jak miało to miejsce w tegorocznym Note 7. Być może zatem to już koniec smartfonów ze słowem "Edge" w nazwie.

O ile informacje te się potwierdzą nowy flagowiec Koreańczyków będzie dysponował dość dużym ekranem już w tej mniejszej wersji. Jak wpłynie to na wygodę użytkowania? Nie powinna się pogorszyć, ponieważ wyświetlacz ma zajmować większą część przedniego panelu. Dostaniemy więc większy ekran w podobnej obudowie.

Z powodu minimalizacji ramek wokół wyświetlacza Samsung będzie musiał zrezygnować z przycisku Home (który jest jednocześnie czytnikiem linii papilarnych) na dole przedniego panelu. Koreańczycy mogą więc zdecydować się na przeniesienie czytnika na tył obudowy lub użycie optycznego skanera ukrytego pod powierzchnią wyświetlacza. Nad podobnym rozwiązaniem pracuje także Apple, możliwe więc, że już niedługo będziemy odblokowywać telefony przed dotknięcie wyznaczonego miejsca na ekranie.

Koncept smartfonu Samsung Galaxy S8Koncept smartfonu Samsung Galaxy S8 Fot. Steel Drake (publikacja za pisemną zgodą Autora)

Specyfikacja

Samsung Galaxy S8 prawdopodobnie będzie wyposażony w nowy procesor Qualcomm Snapdragon 830 lub 835. Tradycyjnie ma pojawić się także wersja wyposażona w autorski procesor Exynos 8895. 

Do pomocy ma się tu znaleźć prawdopodobnie 6 GB pamięci RAM. Warto wspomnieć, że Samsung już produkuje kości pamięci o pojemności 8 GB, jednak raczej nie zdecyduje się na ich użycie w Galaxy S8. Ma być także maksymalnie 256 GB miejsca na dane.

Asystent głosowy

Jakiś czas temu południowokoreański gigant kupił firmę Viv Labs, która pracowała wcześniej nad asystentem głosowym "Siri" dla Apple. Pojawiły się informacje, że Samsung pracuje na własnym asystentem o nazwie "Bixby", który miałby być udostępniony w Galaxy S8. Chwilę później sugerowano również, że Samsung zdecyduje się na udostępnienie żeńskiego głosu - "Kestra".

Ostatnio pojawiły się jednak plotki, że Samsung jednak nie będzie mógł pokazać własnego inteligentnego asystenta. W 2014 roku zawarł bowiem z Google porozumienie (na 10 lat), które pozwala obu firmom na wzajemne wykorzystanie swoich patentów

Jednocześnie umowa zabrania konkurowania ze sobą w tych samych dziedzinach. Google wraz z pokazaniem smartfonów Pixel zaprezentowało własnego asystenta głosowego, który dostępny jest tylko na telefonach tej serii, dlatego podobne rozwiązanie od Samsunga mogłoby stać się konkurencją dla Google Assistant.

Nie wiadomo zatem jak potoczą się losy asystenta Samsunga. Tego zapewne dowiemy się dopiero po premierze nowego flagowca.

Koncept smartfonu Samsung Galaxy S8Koncept smartfonu Samsung Galaxy S8 Fot. Steel Drake (publikacja za pisemną zgodą Autora)

Bluetooth 5.0 i skaner tęczówki oka

Bardzo możliwe, że Galaxy S8 będzie pierwszym smartfonem wyposażonym w zaprezentowany właśnie moduł Bluetooth 5.0. Być może Samsung zdecyduje się również na rozwijanie technologii odblokowywania telefonu za pomocą skanera tęczówki oka. Jak na razie funkcję zobaczyliśmy tylko w Note 7, gdzie nie zachwycała szybkością i dokładnością działania. Samsung będzie musiał na tym polu trochę popracować.

Wyższa cena

Ostatnio światło dzienne ujrzały nowe plotki na temat wyższego (w porównaniu do S7) kosztu produkcji nowego flagowca Koreańczyków. Sugeruje się, że w związku z tym cena telefonu może być wyższa o ok. 15 - 20 proc.. 

O ile informacje się potwierdzą S8 zaraz po premierze będzie kosztować nawet 800 - 840 euro, czyli ok. 3500 - 3700 zł. 

Data premiery

Data premiery koreańskiego flagowca również nie jest pewna. Początkowo zakładano, że Galaxy S8 zostanie zaprezentowany na targach MWC w Barcelonie, czyli - podobnie jak poprzednie smartfony z serii - na przełomie lutego i marca.

W związku z problemami z Note 7 Samsung może nie zdążyć z prezentacją nowego telefonu z linii "S" na czas. Południowokoreański serwis Naver informuje, że Galaxy S8 ujrzy światło dzienne dopiero w kwietniu, na konferencji Unpacked w Nowym Jorku.

Zdjęcia przedstawiają koncept telefonu stworzony przez artystę - Steel Drake.

Więcej o: