Windows 10 bardzo blisko 25 procent udziału. Rośnie nawet 15-letni Windows XP

Być może już w przyszłym miesiącu Windows 10 przebije 25 procent udziału w rynku. "Dziesiątka" rośnie, podobnie zresztą jak Windows 7 i ponad 15-letni Windows XP...

Pod koniec września Microsoft poinformował o przebiciu bariery 400 milionów instalacji Windowsa 10. Połowy miliarda dalej się nie doczekaliśmy, wiemy jednak, że "dziesiątka" powoli rośnie i ma obecnie prawie 1/4 rynku komputerów osobistych.

Tak przynajmniej wynika ze statystyk udostępnionych przez NetMarketShare, który nieustannie bada udziały poszczególnych wersji systemów operacyjnych.

Obliczono, że w grudniu 2016 roku Windows 10 był już zainstalowany na 24,36 proc. wszystkich komputerów. Dla porównania jeszcze w styczniu miał 11,85 proc., a więc przez miniony rok umocnił swoje udziały ponad dwukrotnie.

Po zakończeniu promocji na darmową aktualizację ze starszych wersji "okienek" tempo instalacji mocno zwolniło, a we wrześniu Windows 10 zanotował nawet delikatny spadek udziału na rynku. Było to prawdopodobnie spowodowane powrotami użytkowników do Windowsa 7, który w tym samym miesiącu niespodziewanie urósł o ponad 1 punkt procentowy, pomimo wcześniejszej tendencji spadkowej.

Windows 10 udziałyWindows 10 udziały fot. screen ze strony www.netmarketshare.com

Kliknij TUTAJ, aby powiększyć

Kiedy 1/4 rynku?

Na początku grudnia minionego roku napisałem: "Być może zatem już na początku przyszłego roku Windows 10 przebije barierę 25 proc.". To jest już niemal pewne, a przyglądając się statystykom bliżej można dojść do ciekawego wniosku.

Różnica między listopadem i grudniem 2016 roku wynosi dokładnie 0,64 punktu proc.. Teoretycznie zachowując procentowy wzrost na takim samym poziomie Windows 10 zamknie styczeń z udziałem dokładnie 25 proc., a więc równo 1/4 rynku.

Tak się jednak prawdopodobnie nie stanie. Wszystko przez to, że w grudniu przypadają Święta Bożego Narodzenia, tym samym w wielu domach ląduje znacznie więcej nowych komputerów niż pojawia się w styczniu. "Dziesiątka" będzie rosła teraz nieco wolniej i przebiję magiczną barierę 25 proc. prawdopodobnie w lutym.

To nic w porównaniu do...

...oczywiście do Windowsa 7, który ma teraz 48,34 proc.. "Siódemka" w grudniu ponownie urosła, choć jeszcze w listopadzie traciła udział. To również spowodowane jest przez wzmożony ruch w sklepach w grudniu.

Warto wspomnieć także o delikatnym wzroście udziału Windowsa XP. Ten system Microsoftu powstał 25 października 2001 roku, a więc ponad 15 lat temu! XP zainstalowany był w zeszłym miesiącu na 9,07 proc. komputerów na świecie.

Liczy się tylko Windows

Windows na rynku komputerowych systemów operacyjnych nie ma godnego konkurenta. Wystarczy zresztą spojrzeć na poniższy wykres prezentujący udział poszczególnych systemów w grudniu 2016 roku:

Udział WindowsUdział Windows fot. screen ze strony www.netmarketshare.com

 Powyższa statystyka nie wymaga już chyba komentarza...

Więcej o: