Elon Musk dotrzymuje słowa. Do samochodów Tesla trafia właśnie nowe oprogramowanie, które umożliwi w pełni autonomiczną jazdę

Robert Kędzierski
Elon Musk ogłosił, że do samochodów Tesla trafia nowe oprogramowanie. Ma ono w przyszłości umożliwić w pełni autonomiczną podróż.

Użytkownicy samochodów Tesla są coraz bliżej przełomu, dzięki któremu będą mogli przemieszczać się pomiędzy wybranymi punktami praktycznie bez dotykania kierownicy. Elon Musk, zgodnie z październikowymi zapowiedziami, ogłosił, że jego firma w poniedziałek zacznie rozsyłać nowe oprogramowanie do wszystkich właścicieli pojazdów.

Ważne nowości

Korzystający z autopilota w wersji HW2 uzyskają dostęp do szeregu ulepszeń. Najważniejszym z nich jest  Forward Collision Warning (system wczesnego ostrzegania przed kolizją). Użytkownik będzie mógł określić odległość jaką system ma brać pod uwagę przewidując możliwość niebezpiecznego zdarzenia drogowego. Nowy system umożliwi również korzystanie z inteligentnego tempomatu. Samochód utrzyma stałą prędkość, jednak dostosuje ją do ruchu. Nowy system pozwoli też utrzymać pozycję - tor jazdy, oraz odległość do samochodu z przodu - przy jeździe z małą prędkością. 

embed

W pełni korzystać z nowych możliwości będzie mogło 1000 konsumentów. W pozostałych pojazdach system będzie działał w trybie "Shadow Mode" - jego celem będzie zbieranie informacji. Jak wyjaśnia Engadget, pomoże to analitykom przygotować się do włączenia systemu we wszystkich pojazdach firmy. Ma to nastąpić nie później niż w piątek.

Właściciele starszych pojazdów - z wersją autopilota HW1 -  też otrzymają nową, choć nie tak zaawansowaną aktualizację.

Czytaj też: Jedną z najważniejszych innowacji zatrzymał... rower. Uber ma kłopot. 

Nowe oprogramowanie samochodów Tesla jest ważnym krokiem, który może zbliżyć nas do w pełni autonomicznych pojazdów. Nie można zapominać jednak o tym, że rozwiązania Elona Muska wciąż są na stosunkowo wczesnym etapie rozwoju. Zdarza się, że samochody Tesla posądzane są o niebezpieczne zachowanie na drodze. Na prawdziwą rewolucję przyjdzie nam zatem jeszcze poczekać. 

 

Więcej o:
Komentarze (46)
Elon Musk dotrzymuje słowa. Do samochodów Tesla trafia właśnie nowe oprogramowanie, które umożliwi w pełni autonomiczną jazdę
Zaloguj się
 • wejsunek47

  Oceniono 19 razy 11

  e tam technologie i nauka.... dla nas prawdziwych patriotów pijaków,złodziei i katoli najważniejsze jest ,że Jezus jest królem Polski i wyrabiamy najlepsze klęczniki na świecie...

 • dawn-to-dusk

  Oceniono 3 razy 3

  W Polsce to będzie hit - Tesla od razu zajmuje lewy pas nawet, jak z prawej ma wolny. Gienialne.

  A tak na poważnie. Musk to geniusz marketingu. Sprzedaje światu (poprzez geeków!) coś co nie
  jest żadną nowością. Systemy ostrzegania przed kolizją z funkcją hamowania awaryjnego, tzw.
  inteligentne tempomaty potrafiące stanąć i ruszyć to żadna nowość. Znamy to od lat, jak i system
  utrzymania pasa ruchu. Collision warning z funkcją hamowania awaryjnego można mieć w Octavii,
  a nawet w małym VW Up. Zaś świetny tempomat potrafiący jechać środkiem pasa i reagować na
  ruch z zatrzymaniem i ponownym ruszeniem można mieć od lat np. w Lexusie GS z 2011 roku.
  Taka nowość w Tesli? Oni rewolucjonizują świat! Szkoda, że jedynie w waszych niezmąconych
  chęcią poszukania faktów główkach.

 • jakis_gosc01

  Oceniono 1 raz 1

  A mój samochód od 18 lat nie dostał żadnej aktualizacji oprogramowania i co prawda nie autonomicznie, ale dalej jeździ. To dopiero w dzisiejszych czasach jest cós. :P

 • spokojswiety

  Oceniono 1 raz 1

  Baterie PowerWall dla domów były porażką dodajmy, że drogą porażką i szybko je wycofali bo się psują i są nieefektywne. Samochody elektryczne będą miały sens jeśli ich zasięg w warunkach zimowych z włączoną klimatyzacją w samochodzie będzie od 1200 do 1600km czyli tyle ile przejedzie na pełnym baku przeciętny diesel. Samochód o zasięgu 400-800km to takie coś na zakupy. Poza tym potrzebna jest infrastruktura, którą trzeba zbudować. Tesla miała mieć darmowe stacje tankowania i z tego pomysłu też się już wycofali - mają być już płatne. Bezpłatne są tylko dla starych samochodów. Elektryki będą dobre jak na rynku będzie ich więcej. To wszystko nie jest jakimś wynalazkiem tylko kompozycją znanych od dziesięcioleci technologii. Jedyne czego cały czas brakuje to pojemne, wydajne i trwałe baterie. Niestety na przełom w bateriach się nie zapowiada.

 • Artur Mirończuk

  Oceniono 3 razy 1

  tylko żeby taki autonomiczny pojazd nie zapomniał zabrać kierowcy ;)

 • cenisz.dobre.dziennikarstwo

  Oceniono 7 razy 1

  Żygam już tym Muskiem. Jak na razie jego produkty nie pokazują nic, czego nie miałaby konkurencja. Tak np. Prius pokonuje samochody Tesli niemal w każdej konkyrencji. I tak, Prius też posiada tzw. "autopilota".
  Rozumiem, że Musk jest promowany przez amerykańskie media, bo to amerykański producent (choć importowany z RPA), a także dotowany przez budżet USA (jego firmy nie zarobiły do tej pory na siebie). Ale na Boga. Róbcie to z umiarem.

 • luk_at

  0

  Ech. Rzeczywiście, żadna nowość pojazd napędzany elektrycznie z możliwością w pełni autonomicznej jazdy. Przecież mamy takie też w Polsce już od lat 70tych melex, trolejbusy. A samochody Niemieckie są najlepsze na świecie.
  A na poważnie, szanuję Muska, że podjął się nowatorskiego przedsięwzięcia tj, produkcji super aut elektrycznych o niesamowitych osiągach i możliwościach w cenie aut, które nawet nie zbliżają się do tych parametrów. Polecam przejechać się tym autem - wrażenia nie-sa-mo-wi-te.
  Marzę, aby za jakiś czas ekspansja tych aut w Europie przesunęła się o jedną granicę na wschód ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX