Koniec pewnej epoki. BlackBerry ma zerowy procent udziału w rynku smartfonów

Smutne wieści dla kanadyjskiego producenta. Z ostatniego raportu Gartnera podsumowującego sprzedaż smartfonów w ostatnim kwartale ubiegłego roku udziały rynkowe BlackBerry są na poziomie kilku setnych procenta.

W czwartym kwartale 2016 roku według szacunków Gartnera na całym świecie sprzedano ponad 431 mln smartfonów. Z tego urządzenia z systemem BlackBerry OS stanowiły zaledwie drobny ułamek - 207 900 sztuk, co daje im dokładnie 0,0482 proc. udziału w rynku. W poniższej tabeli uwzględniającej wyłącznie dziesiąte procenta wynik Kanadyjczyków został zaokrąglony w dół do 0,0.

Udziały w rynku mobilnych systemów operacyjnych (Q4 2016)Udziały w rynku mobilnych systemów operacyjnych (Q4 2016) źródło: Gartner

Oczywiście na czele zestawienia znajdują się telefony z Androidem, których w ostatnim kwartale ubiegłego roku na całym świecie sprzedało się 352,7 mln sztuk. To daje urządzeniom z systemem operacyjnym Google udział w rynku na poziomie 81,7 proc. Na drugim miejscu uplasowały się telefony z systemem iOS. Sprzedane przez Apple 77 mln iPhone'ów daje koncernowi z Cupertino według szacunków Gartnera 17,9 proc. udziału.

BlackBerry nie dogoniło konkurencji

Czasy świetności BlackBerry to już przeszłość. Marka święciła triumfy w erze przed pojawieniem się pierwszych smartfonów. Chętnie wybierane przez biznesmenów, polityków oraz wszelkiej maści profesjonalistów kanadyjskie telefony wyposażone w fizyczną klawiaturę nie miały sobie równych. To między innymi pojawienie się iPhone’a spowodowało, że BlackBerry po wielu latach nierównej walki ostatecznie się poddało.

Niewiele wymiernych korzyści przyniosły marce eksperymenty z telefonami opartymi na Androidzie. Mowa o BlackBerry Priv, a także dwóch modelach DTEK50 i DTEK60 bliźniaczo podobnych do smartfonów Alcatela.

Czytaj też: Blackberry DTEK60 to smartfon jakich wiele, a jednocześnie inny [recenzja]

We wrześniu 2016 roku BlackBerry ogłosiło oficjalnie zaprzestanie produkcji własnych smartfonów wchodząc jednocześnie w licencjonowanie marki z zewnętrznymi producentami (TCL/Alcatel). Jednocześnie szefostwo firmy nadal zapewnia o swoim przywiązaniu do systemu operacyjnego BB10, dla którego widzi dużo miejsca na rynku, szczególnie w sektorze biznesu.

Więcej o: