Porwali twój komputer? Żądają okupu za dane? Nie płać przestępcom. Jest DARMOWE antidotum

Robert Kędzierski
Szkodliwe oprogramowanie szyfrujące dysk to jedno z najszybciej rozprzestrzeniających się zagrożeń. Na szczęście użytkownicy nie są już bezbronni. Okupu nie trzeba zawsze płacić.

Ransomware to jeden z najgroźniejszych rodzajów złośliwego oprogramowania. Użytkownicy są nim atakowani coraz częściej, bo dla twórców jest źródłem szybkiego dochodu. 

Czytaj: Ransomware można uniknąć. Wystarczy przestrzegać tych zasad. 

Jak działa? Ofiara ściąga na swój dysk zainfekowany załącznik zawierający kod, który szyfruje pliki i foldery. Po kilku godzinach użytkownik widzi na ekranie komunikat: zaszyfrowaliśmy twój dysk, a za klucz deszyfrujący trzeba zapłacić.

embed

Koszt okupu może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Równie kosztowne może być odzyskanie danych przez wyspecjalizowaną firmę. Przestępcy wywierają na ofiary dodatkową presję informując, że na wpłacenie okupu jest kilka godzin - po tym czasie jego kwota rośnie nawet dziesięciokrotnie.

Nie zawsze musisz płacić

Specjaliści z firmy ESET udostępnili zaktualizowaną wersję swojego darmowego
narzędzia odblokowującego pliki zaszyfrowane niektórym oprogramowaniem wyłudzającymi okup. Użytkownik, którego dane  zostały zaszyfrowane przez ransomware z rodziny Crysis  może teraz je odzyskać. 

Narzędzie zostało właśnie zaktualizowane i powinno być skuteczne nawet w przypadku najnowszych wariantów ransomware  Crysis. Można je pobrać tutaj. 

Więcej o: