Kupiłeś flagowca? Ten wirus na Androida zmieni go w powolną i irytującą maszynę

Robert Kędzierski
Specjaliści od cyberbezpieczeństwa ostrzegają przed nowym wirusem, który w sprytny sposób przedarł się przez zabezpieczenia sklepu Google Play. Zmieni nawet najlepszego smarfona w irytująco powolną maszynę.

Firma Check Point, specjalizująca się bezpieczeństwie cyfrowym, donosi o odkryciu najprawdopodobniej największej kampanii malware w historii Androida. Chodzi o wirusa Judy. W sklepie Play znalazło się bowiem aż 40 aplikacji, które infekują smartfony szkodliwym oprogramowaniem.

Czytaj też: 

Czy można mieć dość samochodu? Wyniki tych badań zaskakują. 

Do tej pory zarażeniu mogło ulec nawet ok. 35 mln urządzeń. Wirus zmienia je w powolne i słabo reagujące na polecenia maszyny. Jego zadaniem jest bowiem, niewidoczne dla użytkownika, otwieranie stron zawierających reklamy.

W niektórych przypadkach Judy może być jeszcze bardziej uciążliwa, gdyż w niektórych aplikacjach przysłania ekran banerami reklamowymi, które trzeba nieustannie zamykać.

Wirusa pobiorę później

Aplikacje, które infekują smartfony działają w sprytny sposób. Same nie zawierają bowiem żadnego wirusa - ściągają go już po instalacji niczym dodatkowy moduł. Przez to mechanizm Google, który pozwala znaleźć złośliwy kod zanim gra lub program trafią do sklepu, nie zadziałał.

IBTimes zwraca uwagę na to, że Android znajduje się coraz częściej w kręgu zainteresowania cyberprzestępców. W maju w sklepie Play pojawiły się co najmniej dwie groźne aplikacje. Bank Bot i FalseGuide miały jednak mniejszy zasięg - zainfekowały ok. 2 mln maszyn, były jednak groźne, bo wykradały dane do bankowości. Judy udało się rozprzestrzenić znacznie skuteczniej.

Ilość szkodliwego oprogramowania na Androida rośnieIlość szkodliwego oprogramowania na Androida rośnie Fot. GData

Rok 2017 jest według analityków rokiem intensywniejszych ataków na użytkowników, co potwierdza ostatnia kampania WannaCry. Użytkownicy smartfonów muszą być równie czujni, co użytkownicy pecetów. W 2016 roku na system mobilny Google powstało dziesiątki szkodliwych wirusów - analitycy każdego dnia sprawdzają niemal 10 tys. próbek pochodzących ze smartfonów. Do najgroźniejszych zaliczyć można HummingBad określany jako "szczególnie przemyślany i wyrafinowany". Hiddad wykrada natomiast dane z SMS służące do logowania się do banku. Triada, podobnie jak Judy, zmieni każdego flagowca w bezużyteczne narzędzie do wyświetlania reklam.

Powinniśmy zatem bardzo ostrożnie podchodzić do tego co instalujemy - nawet jeśli aplikacja pochodzi ze sklepu Google. Przykłady niepozornych aplikacji, które służą do infekowania naszych smartfonów umieściliśmy w galerii. 

Więcej o: