Rząd przeznacza 3 miliardy złotych na szybki internet w małych miastach. Miliony Polaków wciąż nie mogą w pełni korzystać z sieci

Robert Kędzierski
1,3 mln gospodarstw domowych wciąż nie ma dostępu do szybkiego internetu. Rząd chce to jednak zmienić i przeznacza łącznie ponad trzy miliardy złotych na stworzenie odpowiedniej infrastruktury.

W ramach projektu Polska Cyfrowa rozpoczęto inwestycje, które mają zlikwidować znaczą część "białych plam" na internetowej mapie Polski. Rząd przeznaczył bowiem dwa miliardy złotych na stworzenie infrastruktury, która umożliwi uzyskanie milionom ludzi szybkiego połączenia internetowego. Do dziś 1,3 mln gospodarstw takiego dostępu nie ma.

Prace rozpoczną się w 52 różnych obszarach kraju. O dofinansowanie złożono w sumie 144 wnioski, 65 proc. z nich rozpatrzono pozytywnie.

W 2015 roku mapa obszarów, na których istnieją poważne problemy z dostępem do szybkiego internetu wyglądała następująco.

Nie wszyscy mieszkańcy Polski mają zapewniony dostęp do szybkiego internetuNie wszyscy mieszkańcy Polski mają zapewniony dostęp do szybkiego internetu Fot. ec.europa.eu

Ministerstwo Cyfryzacji podkreśla, że szybki internet jest dziś czymś tak naturalnym, jak sieć drogowa czy dostęp do prądu. Bez tego nie ma mowy o rozwoju gospodarczym czy funkcjonowaniu we współczesnym świecie. Ma to szczególne znaczenie w kontekście najmłodszych obywateli i ich perspektyw na przyszłość.

Nasze dzieci nie mogą dłużej czekać na tę szansę – . Za kilka lat to one będą bowiem stanowić o powodzeniu gospodarczym kraju. Bez dostępu do szybkiej sieci nie ma mowy o korzystaniu czy uczeniu się nowoczesnych technologii.

podkreślała Anna Streżyńska, Minister Cyfryzacji.

Mateusz Morawiecki, Wicepremier, Minister Rozwoju zapewnił, że środki przeznaczone na ułatwienie dostępu do internetu są największe w historii.

Dzięki środkom z Programu Polska Cyfrowa likwidujemy białe plamy na mapie Polski w dostępie do szerokopasmowego Internetu. Nabór, którego wyniki dziś poznaliśmy jest także bezprecedensowy w historii wdrażania funduszy europejskich pod względem środków przeznaczonych na konkurs.

- stwierdził.

Łączna wartość dofinansowania dostępnego dla beneficjentów (na 79 obszarach konkursowych obejmujących obszar całego kraju) wynosiła już ponad 3,14 mld zł. złotych.

Dodatkowo w projektach wyłonionych do dofinansowania zadeklarowano podłączenie do sieci szerokopasmowej 6 634 punktów adresowych, gdzie funkcjonują łącznie 9 723 placówki edukacyjne.

Czytaj też: Globalny atak na internet? W końcu się zdarzy i będzie kosztował miliardy.

Operatorzy telekomunikacyjni mogą teraz rozpocząć tworzenie infrastruktury, za pomocą której uzyskanie połączenia z szybkim internetem będzie możliwe. Główny Urząd Statystyczny podaje, że w 2016 r. dostęp do Internetu posiadało 80,4% gospodarstw domowych, w tym 75,7% do szerokopasmowego.