Pierwszy dron w kosmosie już działa. Przesyła na Ziemię zdjęcia i wideo z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Japońska agencja kosmiczna JAXA udostępniła pierwsze zdjęcia i filmy wideo wykonane przez drona JEM Internal Ball Camera pracującego na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Jak informują przedstawiciele agencji, dron został dostarczony na pokład ISS na początku czerwca należącym do SpaceX bezzałogowym statkiem Dragon. Dołączył do wyposażenia japońskiego modułu badawczego Kobo. Określane skrótem Int-Ball urządzenie może się swobodnie przemieszczać po pokładzie. Za zdalne sterowanie odpowiada mieszczące się w Tsukuba centrum kosmiczne JAXA.

 

Zadaniem kosmicznego drona jest rejestracja zdjęć i wideo oraz przesyłanie ich w czasie rzeczywistym do naukowców na Ziemi. Do tej pory tego typu czynności były realizowane przez samych astronautów przebywających na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, zatem sprytny robot może ich w tym nieco odciążyć. W konstrukcji Int-Ball wykorzystano elementy pozyskane w procesie drukowania 3D.

 

Dron o średnicy 150 mm przemieszcza się po pokładzie ISS w warunkach mikrograwitacji za pomocą systemu 12 miniaturowych wiatraczków. Do nawigacji po pomieszczeniu używa specjalnego markera, dzięki któremu jest w stanie zorientować się w przestrzeni.

Czytaj też: George Zamka, astronauta ISS: "w kosmosie musisz pozbyć się ziemskich odruchów"

Zobacz, jak możesz dodać ekstra napięcie do swojego wideo dzięki efektowi Vertigo

Więcej o: