Ta amerykańska firma chce chipować swoich pracowników. Chętni już się znaleźli

Kamil Mizera
Amerykańska firma Three Square Market z Wisconsin ma specjalną ofertę dla swoich pracowników. Jeżeli chcą poczuć się nieco jak cyborgi, to zafunduje im specjalny chip wszczepiany w dłoń. Chętni już się znaleźli.

Jeszcze niedawno chipowanie ludzi było wizją rodem z dystopijnych powieści i filmów science-fiction, w których rządy lub korporacje chciały kontrolować populację. Jednak rzeczywistość często wyprzedza wyobraźnię pisarzy i scenarzystów.

O tym, że niektóre firmy oferują tego typu "usługę" swoim pracownikom słychać od dłuższego czasu. Można by wymienić tutaj chociażby szwedzką firmę Epicenter, która parę miesięcy temu rozpoczęła tego typu program. Teraz do tego grona, jako pierwsza w USA (według BBC) dołączyła firma Three Square Market.

Firma oferuje dobrowolny program wszczepiania chipów dla swoich pracowników. Za ich pomocą przykładowy "account-cyborg" będzie mógł otwierać drzwi w biurze firmy, kupować przekąski, logować się do swojego komputera, czy korzystać z firmowej drukarki. Wszystko to za cenę niewielkiego chipu o rozmiarach ziarenka ryżu wszczepionego między palec wskazujący a kciuk. 

Chip korzysta z technologii RFID do komunikowania się ze sprzętami codziennego użytku, a Three Square Market współpracuje przy tym projekcie ze szwedzką firmą BioHax specjalizującą się w produkcji tego typu implantów. 

Według zapewnień Three Square Market, 50 z 85 osób pracujących w kwaterze głównej firmy już zapisało się na "cyborgizację", a jej szef twierdzi, że wkrótce wszystkie firmy będą tak robić.

embed

Three Square Market to amerykańska firma, która zajmuje się dostarczaniem interaktywnych kiosków i spersonalizowanych automatów z przekąskami dla firm.

Szczęśliwie, można jeszcze z nich korzystać bez wszczepionego pod skórę chipu.  

Więcej o: