Amerykańska armia chce się przesiąść na elektryczne wozy bojowe. Pełne ultranowoczesnej technologii

Robert Kędzierski
Amerykańska armia zleciła prace nad nowym rodzajem wozu bojowego. Ma być nie tylko elektryczny, ale i naszpikowany najnowocześniejszą elektroniką.

Już w 2022 Amerykanie chcą zaprezentować pierwszą wersję wozu bojowego nowej generacji (NGCV). Pojazd ma być przełomowy przede wszystkim dzięki wciąż nowemu na polu bitwy napędowi elektrycznemu. Nowoczesnej technologii będzie w nim jednak więcej. Według wstępnych założeń pojazd ma być wyposażony w system rzeczywistości rozszerzonej, dzięki któremu żołnierze będą w stanie szybciej otrzymywać informacje. Pozwoli to na mniejsze zaangażowanie załogi i bezpieczniejsze przemieszczanie się z zamkniętym włazem. 

Donald Sando, zastępca dowódcy generalnego amerykańskiej, stwierdził nawet, że w ciągu dekady-dwóch wszystkie pojazdy wykorzystywane drużyny bojowe będą elektryczne. NGCV pomimo zastosowania napędu elektryczne ma mieć jednak o ok. 90 proc. więcej mocy w porównaniu z obecnie stosowanymi wozami bojowymi. 

Czytaj też: WSJ: Rosjanie podsłuchują żołnierzy stacjonujących w Polsce. 

Amerykańska armia zaangażowała do projektu zarówno tradycyjne firmy zbrojeniowe, jak i te specjalizujące się w nowoczesnych technologiach. Liczy, że połączenie doświadczenia i tradycji z nowatorskimi rozwiązaniami pozwoli osiągnąć kluczową przewagę na polu walki. 

NGCV nie jest pierwszym ultranowoczesnym pojazdem, który ma szansę zastąpić obecną generację. General Motors zaprezentował w tym roku autonomiczny pojazd Silent Utility Rover Universal Superstructure. SURUS napędzany jest baterią wodorową. 

Polacy mają Borsuka

Warto przypomnieć, że i polska armia wprowadza do użytku nowe wozy bojowe. Borsuki, zaprezentowane na początku września w Kielcach, nie będą co prawda elektryczne, ani wyposażone, w układ AR, mają za to coś wyjątkowego - zdolność do poruszania się w wodzie. 

Pierwszy prototyp Borsuka gotowy do pełnego przetestowania ma powstać w 2018 roku, a do 2020 roku powinna skończyć się faza B+R projektu. Oznacza to, że pierwsze gotowe do produkcji Borsuki będą dopiero za około 3 lata. Nie jest to jednak zły wynik, biorąc pod uwagę, że prace nad tym projektem ruszyły właściwie zaledwie 3 lata temu.

***

Polski czołg przyszłości - PL 01 CONCEPT

Więcej o:
Komentarze (118)
Amerykańska armia chce się przesiąść na elektryczne wozy bojowe. Pełne ultranowoczesnej technologii
Zaloguj się
 • cmok_wawelski

  Oceniono 22 razy 16

  Co by tu powiedziec... Jaktam Panie Antek te hylykoptery niewidzialne?! Full Stealth! To jest dopiero bron, ktorej ani nie widu ani slychu!

 • lubicz56

  Oceniono 19 razy 15

  ... i polska armia wprowadza do użytku nowe wozy bojowe ... Wprowadzenie "do użytku" 1 (JEDNEGO!) prototypu i to na dodatek ewentualnie w przyszlym roku to dosyć zabawne stwierdzenie, szczególnie w kontekście miliona dronów bojowych i podwodnych lotniskowców Macierewicza :)

 • zb5u

  Oceniono 8 razy 6

  Borsuk wyróżnia się pływalnością, do czasu, kiedy go wyślą na wojnę. Wtedy drapiemy się w głowę, że 9mm "pancerza" to kpiny i okładamy Borsuczka czym się da. Pływalność szlag trafia, ale warunki przetargu MON rzecz święta. O cacku ze sklejki pt. Concept PL-01 napisano już tyle, że sobie darujemy dalszą szyderę...

 • silthor

  Oceniono 8 razy 6

  "Borsuki, zaprezentowane na początku września w Kielcach, nie będą co prawda elektryczne, ani wyposażone, w układ AR, mają za to coś wyjątkowego - zdolność do poruszania się w wodzie. "

  To super, że autor kompletnie nie ma pojęcia, o czym pisze. Po pierwsze to Borsuka tak naprawdę jeszcze nie ma i biorąc pod uwagę osiągnięcia polskiego przemysłu zbrojeniowego w tworzeniu wozów bojowych, szanse na to, że wejdzie na uzbrojenie są skromne. Po drugie wóz bojowy piechoty, który może pływać to od dziesięcioleci standard, a nie sensacja.

 • metaxo

  Oceniono 12 razy 6

  Żadna broń nie da rady moherowej husarii walącej na oślep różańcami.

 • qsx111

  Oceniono 7 razy 5

  A my będziemy mieli wozy bojowe z systemem rzeczywistości rozszerzonej z napędem geotermicznym.
  Dobrze brzmi? Dobrze.

 • pumpernik

  Oceniono 5 razy 5

  Wezmę udział w aferze Borsuka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX