Zła wiadomość na Nowy Rok. WhatsApp przestanie wspierać 2 systemy mobilne

Kamil Mizera
Prędzej czy później musiało do tego dojść. Twórcy jednego z najpopularniejszych komunikatorów na świecie postanowili zakończyć wsparcie dla dwóch systemów mobilnych, której jeszcze nie tak dawno cieszyły się ogromną popularnością.

Kto dostanie wilczy bilet z nastaniem 2018 roku? Nie mylicie się: będzie to Blackberry OS. System mobilny rodem z Kanady ostatecznie zostanie wykluczony ze wsparcia przez WhatsAppa. Co ciekawe, twórcy komunikatora już kilkukrotnie żegnali użytkowników tego systemu, z roku na rok przeciągając agonalny stan aplikacji na BB OS. W dniu dzisiejszym posiadacze telefonów z tym systemem wciąż mogą korzystać z komunikatora, ale już praktycznie bez większości funkcji wprowadzonych w ostatnim czasie.

Zobacz: Oto krótka wycieczka po cmentarzysku mobilnych systemów

Ciężko powiedzieć, dlaczego WhatsApp tak długo trzymał swój komunikator na tym systemie. Bez wątpienia BB OS ma wierną rzeszę użytkowników, których twórcy aplikacji nie chcieli zostawić na lodzie. Choć dzisiaj raczej powinniśmy powiedzieć “rzeszkę”, gdyż udział na globalnym rynku tego systemu stopniał ze szczytowych 20 proc. do poniżej 1 proc. i praktycznie nie jest już odnotowywany.

Blackberry OS market shareBlackberry OS market share Statista.com

Drugim systemem, z którym żegna się WhatsApp, jest Windows Phone w wersji 8.0 i niżej. Decyzja o pożegnaniu tej edycji zapadła zapewne w oparciu o te same przesłanki, co w przypadku BB OS. Nikt praktycznie nie korzysta już w WP 8.0. Co więcej, nikt już niemal nie korzysta w Windows Phone jako takiego. Choć na razie użytkownicy nowszych wersji mogą spać spokojnie, to raczej los WhatsAppa na systemie mobilnym od Microsoftu jest przesądzony.

Windows Phone market shareWindows Phone market share Statista.com

Co oznacza koniec wsparcia? WhatsApp nie będzie już aktualizował tych wersji komunikatora (czego zresztą nie robił od jakiegoś czasu), nie będzie można również założyć konta lub zweryfikować już istniejącego. Z czasem WhatsApp może po prostu zwinąć swój komunikator z wymienionych systemów, z dnia na dzień.

Jeżeli więc jesteście w posiadaniu urządzeń z tymi systemami i wersjami, to pozostaje wam czekać na nieuchronny koniec, lub czym prędzej zmienić urządzenie. O ile oczywiście zależy wam na WhatsAppie i innych aplikacjach, które zaraz będą tracić wsparcie. W końcu, komu zależy na martwych systemach mobilnych?

Więcej o: