Apple nie daje odetchnąć Spotify. Ma miliony nowych użytkowników, następni już czekają w kolejce

Robert Kędzierski
Apple chwali się wynikami swojej muzycznej chmury. Apple Music w ciągu zaledwie miesiąca przyciągnął dodatkowe dwa miliony użytkowników. Jak jednak twórcy iPhone'a wypadają w porównaniu z liderem - Spotify?

Apple Music, usługa zapewniająca dostęp do olbrzymiej biblioteki utworów muzycznych, ma już 40 mln użytkowników.

Dla giganta z Cupertino oznacza to dwie dobre wiadomości. Po pierwsze usługa rośnie w szybkim tempie. W ciągu zaledwie miesiąca liczba użytkowników zwiększyła się o dwa miliony - do 38 mln. Jeszcze w lutym użytkowników było 36 mln. Wzrost jest więc bardzo wyraźny. Ponadto osiem milionów użytkowników korzysta obecnie z bezpłatnej wersji testowej usługi. Oznacza to, że wkrótce wzrost abonentów może być jeszcze bardziej zauważalny. Potencjalni klienci Apple dosłownie "czekają w kolejce". 

Czytaj też: Masz Windows? Google Chrome może przeglądać niektóre foldery. 

Po drugie Apple Music to druga muzyczna chmura świata. Wyprzedza ją tylko Spotify. Za jej usługi płaci 71 mln osób (drugie tyle korzysta z darmowego planu, w którym oprócz muzyki trzeba słuchać irytujących reklam). 

Apple goni Spotify

Spotify i Apple Music sporo łączy. Przede wszystkim cena, która wynosi 9,99 dol. Różni wielkość muzycznej chmury - użytkownicy Apple mogą słuchać 45 mln utworów, Spotify ma bazę o 10 mln mniejszą. Co zatem sprawia, że to Spotify jest popularniejsze? Po pierwsze to chmura znacznie starsza - istnieje na rynku dwanaście lat. Jej amerykański rywal trzy. Po drugie darmowa wersja Spotify może powstrzymywać wielu użytkowników przed płaceniem za muzykę komukolwiek. 

Porównaniu Apple Music i SpotifyPorównaniu Apple Music i Spotify Źródło: Statista (CC 2.0)

Apple wprowadził ostatnio kilka zmian do Apple Music - rozszerzono bazę teledysków, które można oglądać za pomocą usługi, wprowadzono funkcję pływającego okna, które umożliwia zmniejszenie okna z wideo do małych rozmiarów. Wprowadzono też ulepszenia dotyczące zarządzania energią, dodano integrację z inteligentnym domem. 

Spotify chce uciec Apple

Branżowi eksperci twierdzą, że jeszcze w tym roku - przynajmniej w USA - Apple Music może wyprzedzić Spotify. Szwedzi, którzy właśnie zaliczyli udany debiut giełdowy, też mają swoje plany. Chcą, by do końca roku z płatnego abonamentu korzystało 96 mln użytkowników. Apple goni więc swojego rywala, ale będzie musiało zrobić wiele, by go dogonić. 

***

Kręgliccy: Mieliśmy wielkiego farta. Pod koniec lat 90. restauracja zwracała się nawet w trzy miesiące [NEXT TIME]

Za: BGR

Więcej o: