Surface Phone "odnaleziony" w kodzie Windows 10. Microsoft może jednak zaprezentować przełomowy smartfon

Robert Kędzierski
Surface Phone, oczekiwany od dawna przełomowy smartfon Microsoftu, ma szansę ujrzeć światło dzienne. Na trop urządzenia wpadli programiści analizujący kod Windows 10. Co dokładnie odkryli?

Microsoft nie miał do tej pory wielkiego szczęścia na rynku smartfonów. Jego Windows Phone poniósł ostatecznie klęskę w starciu z Androidem i iOS. Przez kilkanaście ostatnich miesięcy docierały do nas głosy, że gigant nie porzucił całkowicie rynku smartfonów. Być może nawet chce go kompletnie zrewolucjonizować.

Miałoby to stać się za sprawą Surface Phone'a - smartfona, którego możliwości miałyby przewyższać możliwości konkurencyjnych flagowców. O tym czy i kiedy powstanie Microsoft mówi naprawdę niewiele. Jesteśmy skazani w zasadzie tylko na nieoficjalne doniesienia. 

Nowy trop

Jeden z programistów analizując kod Windows 10 natrafił na ślad urządzenia, które może być Surface Phonem - donosi Tech Radar. W kodzie odnalazł zapis wskazujący na "Urządzenie działające na systemie Andromeda". Z wcześniejszych doniesień wiemy, że Andromeda to nowy system, nad którym ma pracować Microsoft. Miałby działać na urządzeniach przenośnych - byłby przy tym niemal tak wydajny jak system stacjonarny. Andromada ma bowiem wspierać zarówno architekturę ARM jak i x86. A zatem urządzenie działające na takim systemie mogło by być tym, na co czekamy. 

W kodzie przeanalizowanym przez programistów znalazła się też nazwa Polaris. Z wcześniejszych informacji wywnioskować można, że tak roboczo nazywa się interfejs nowego systemu Microsoftu. Windows Core OS, który też widnieje w kodzie, to z kolei system Microsoftu przeznaczony dla internetu rzeczy. 

Czekając na rewolucję

Niestety brak pewności kiedy Microsoft zaprezentuje nowe systemy operacyjne i urządzenia. Dobrze jednak, że coś w sprawie w ogóle się dzieje. Pojawienie się nowych rozwiązań byłoby dla konsumentów dobrym rozwiązaniem. Wciąż czekamy na coś, co mogłoby lepiej łączyć funkcje tabletu i smartfonu. Być może będzie to na przykład urządzenie ze składanym ekranem. 

Czytaj też: Jeden z najpopularniejszych serwisów świata "okradziony" z danych użytkowników. 

Microsoft nie jest zresztą osamotniony w tworzeniu zupełnie nowych rozwiązań. Google, jak już pisaliśmy, pracuje nad następcą Androida. Fuchsia również miałaby działać zarówno na smartfonach jak i na tabletach czy urządzeniach innego rodzaju. I to w sposób zdecydowanie bardziej wydajny, niż w przypadku Androida. To kolejny dowód na to, że smartfony są tylko ogniwem w łańcuchu ewolucji. 

***

Zarobił miliony, a potem wystrzelił samochód w kosmos. Jakie są dalsze plany Muska?

Więcej o: